Alpyprovšechny.cz

3-vrcholová okružní hřebenovka nad městečkem Bad Ischl

SPOLKOVÁ ZEMĚ: HORNÍ RAKOUSKO

OBLAST: SOLNÁ KOMORA
POHOŘÍ: SALZKAMMERGUTBERGE

Start: Bad Ischl (469 m)

Cíl: Hainzen (1638 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Tento tip nás zavede do “císařského” městečka Bad Ischl. Leží v oblasti Solné komory na soutoku řek Traun a Ischl. Již v 15. století bylo významným střediskem obchodu a těžby soli. Největší rozkvět tohoto místa nastal v první polovině 19. století, kdy zde v roce 1823 byly založeny nejstarší solné lázně v Rakousku. Díky koupelím v mimořádně bohatých pramenech Bad Ischlu měla otěhotnět dosud neplodná manželka arcivévody Františka Karla Žofie a v roce 1930 se jim narodil syn František Josef, od roku 1848 rakouský císař.

František Josef I. poprvé zavítal do Bad Ischlu v roce 1849. V tomto městečku se také seznámil a později zasnoubil a oženil se svou sestřenicí Alžbětou Bavorskou zvanou Sissi. Císařská rodina pak Bad Ischl každoročně navštěvovala a dlouhá desetiletí zde trávila letní měsíce, což pro městečko znamenalo velkou reklamu a významný rozkvět.

My se přesuneme do okrajové části Bad Ischlu zvané Kaltenbach, kde je stanice lanovky Katrin Seilbahn. Lanovka byla zprovozněna v roce 1959 a zajímavostí je, že má několik speciálně vybavených kabinek (potahy na sedadlech, polštářky, závěsy), které si můžete objednat na mimořádné události, např. na svatbu či oslavu narozenin. Tato retrolanovka nás vyveze do sedla mezi vrcholy Katrin a Feuerkögerl. U horní stanice lanovky jsou dvě občerstvovací místa – restaurace Katrin Berggasthof (1416 m) a o pár metrů níže chata Katrinalm (1393 m). Zde po túře můžeme najít zázemí a místo pro odpočinek a doplnění energie.

Katrin

Jednoduchou okružní alpinskou túru začneme stoupáním na vrchol Katrin (1542 m). Od lanovky vede příjemná cesta v kosodřevinovém svahu, chvíli po kamenech, chvíli po dřevem zpevněných schodech. Je to jediné strmější stoupání na této túře. Chaty pod námi se postupně zmenšují a s každým vystoupaným výškovým metrem se nám otevírají lepší a lepší výhledy do krajiny. Po cca 20 minutách uvidíme jako první vysoký vysílač, který vysokohorské panorama trochu kazí. Hned za vysílačem je vrcholový kříž Franz Josephs Kreuz. I když je kovový kříž (v r. 1910 postavený a pojmenovaný na počest císaře Františka Josefa I.) vysoký odhadem 7 metrů, ve srovnání s vysílačem se zdálky zdá jako malý křížek.

Z vrcholu jsou překrásné výhledy na některá jezera Solné komory (např. Wolfgangsee nebo Hallstättersee), na městečko Bad Ischl, na dominantní vrchol oblasti Schafberg a na okolní vrcholy pohoří Salzkammergutberge.

Hainzen

Od Katrin se vrátíme kousek zpět a odbočkou doprava dojdeme za pár minut mírným stoupáním k dalšímu vrcholku – Elferkogel (1601 m). Od něj pak jdeme pěšinou po hřebeni a přes malé pahorky ke třetímu vrcholu této okružní cesty – k vrcholu Hainzen (1638 m). Mezi vrcholy Elferkogel a Hainzen je odbočka doleva a pokud někdo nechce jít až k vrcholku Hainzen nebo potřebuje túru zkrátit, má možnost.

Od vrcholu Hainzen už se vracíme pěšinou nebo po kamenech zpět k lanovce. Místy je pro větší bezpečnost cesta zajištěna ocelovým lankem. Než dojdeme k lanovce, dostaneme se ještě k jednomu pěknému místu – vyhlídce 3-Länder-Blick. Vyhlídka se tak jmenuje proto, že odsud vidíme 3 spolkové země – Horní Rakousko, Salcbursko a Štýrsko. Dále jako na dlani vidíme údolí vedoucí směrem k pohoří Höllengebirge a nad ním vévodící Dachstein (2995 m).

tip 1: z vrcholu hainzen lze pokračovat stále po hřebenu na západ k vrcholu rosskopf (1657 m) a sejít až do ramsau k hostinci zur wacht. od něj zpět do bad ischlu lze jet autobusem.

Když se vrátíte k lanovce a máte ještě trochu energie, vyběhněte si na vrcholek Feuerkögerl (1460 m) s dřevěným kamzíkem, odkud je mj. pěkně vidět na protilehlý vrcholek Katrin. Do Bad Ischlu můžete pokračovat značenou cestou z Feuerkögerlu dolů nebo se vrátit k horní stanici lanovky a sejít do údolí po bývalé sjezdovce. Samozřejmě se můžete vrátit i lanovkou.

Tip 2:  na vrchol katrin vede jednoduchá ferrata obtížnosti b/c. je dlouhá 320 m s převýšením 210 m.

Parametry túry:

Katrin Berggasthof – vrchol Katrin  cca 30 min. (1 km), převýšení 126 m 

Katrin – Elferkogel cca 15 min. (0,5 km)

Elferkogel – Hainzen cca 20 min. (1 km)

Hainzen – Katrin Berggasthof cca 45 min. (1,5 km)

Celá okružní cesta trvá bez přestávek necelé 2 hodiny a je dlouhá 4 km.

 


Mapa:

 

 


Fotogalerie:

Cesta vzhůru ke KatrinVysílač, za ním vrcholový kříž na KatrinKříž Františka Josefa I.Pohled na WolfgangseePohled na Bad IschlElferkogelOhlédnutí za KatrinJdeme k HainzenHainzenCesta po hřebenuCestu po hřebenuLanka pro větší bezpečnostVyhlídka 3-Länder-BlickVýhled na DachsteinFeuerkögerlPohled z Feuerkögerlu na Katrin Horní stanice lanovky Katrin Seilbahn

Podobné příspěvky

Nad jezerem Wolfgangsee

Jirka

Na Ovčí horu (Schafberg)

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací