Alpyprovšechny.cz

Do ledovcového království kolem jezírka Blaue Lacke

SPOLKOVÁ ZEMĚ: TYROLSKO

OBLAST: STUBAITAL
POHOŘÍ: STUBAISKÉ ALPY

Start: Zastávka a parkoviště Sulzenauhütte (1580 m)

Cíl: Sulzenauferner (2500 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Tato túra nadchne všechny milovníky divoké vody – potoků, řek, vodopádů, jezer a ledovců v kombinaci s vysokohorskou krajinou. Na celkem malém prostoru můžeme pozorovat mnoho různých podob ledovcové krajiny a vliv působení ledovce na okolní přírodu. Na začátku této přírodní ledovcové stezky se potkáme s divokou říčkou Ruetz, která protéká celým údolím Stubaital. Později uvidíme několik vodopádů, z nichž nejpůsobivější je vodopád Grawa Wassefall, dále potok Sulzenaubach, jezero Blaue Lacke, výraznou morénu kousek nad chatou Sulzenau Hütte, ledovcový potok mléčně bílé barvy, ledovcové jezero Sulzenausee plné kusů ledu a ústí ledovce Sulzenauferner, který rozvrásněný “sedí” ve skalní stěně, na které je několik dalších menších vodopádů. Půjdeme po kamenech zaoblených a vyhlazených obrovským tlakem ledovce, který se zde v minulosti posouval. Skaliska mají výrazné rýhy způsobené před mnoha lety velkou tíhou a tlakem sestupujícího ledovce. Nad tím vším kraluje zaledněný vrchol Zuckerhütl (3507 m), nejvyšší hora Stubaiských Alp. Nádherná krajina…

Cestu, která je v mapách i na ukazatelích značená jako Wilde Wasser Weg začneme na malém parkovišti u dřevěné lávky přes říčku Ruetz, kde je také autobusová zastávka (Haltestelle Sulzenauhütte). Toto parkoviště je pár set metrů nad parkovištěm a chatou Grawa Alm, u které burácí vodopád Grawa Wasserfall. U tohoto vodopádu túru nezačneme (cesta kolem něj nahoru by byla moc strmá), ale skončíme.

Po překročení dřevěné lávky se vydáme po ukazatelích směrem k Sulzenau Alm. Zpočátku se pěšina klikatí lesem prudce nahoru. Když vyjdeme z lesa, cesta nás vede už mírnějším stoupáním ve svahu a objevují se první pěkné výhledy. Takto brzy dojdeme k horní stanici nákladní (zásobovací) lanovky. Po pár metrech přejdeme potok Sulzenaubach a otevře se nám krásné uzavřené údolí.

 

 

 

Po rovinaté cestě dojdeme k chatě Sulzenau Alm (1847 m). Na konci údolí přímo naproti nám padá do údolí divoký vodopád.

 

Návštěva chaty Sulzenau Alm připomíná návštěvu řezbářské dílny. Zahrada i interiér chaty je plný dřevěných artefaktů. Tyto výtvory většinou znázorňují čerty, čarodějnice, strašidla… Na každé židli je originální reliéfní dřevořezba, motivem jsou různé podivné postavičky. I chatařka Doris a její rodinní příslušníci vypadají jako postavy z pohádky. Proto této chatě někdy říkáme “strašidelná”.

 

Od chaty je to kousek ke spodní části vodopádu, který padá z výšky více než 200 metrů. Budete tak blízko divoké vodě, že na vlastní kůži ucítíte droboučké kapky vody a vdechovat budete jemně rozprášený aerosol a ionty, které mají mít pozitivní léčebný účinek a pomájí léčit např. nemoci horných cest dýchacích. Takto blízký kontakt s divokou vodou má určitě i antistresový vliv.

Od vodopádu pokračujeme ve skalní stěně po pravé straně pěšinou nahoru. Zdola to vypadá jako prudká stěna, ale realita je mnohem příjemnější. Jedná se o cestu bezpečnou a nijak zvlášť strmou. Potkáme na ní i děti nebo seniory. Asi po 60 minutách dojdeme k chatě Sulzenau Hütte (2191 m), která je na trase známé vysokohorské cesty Stubaier Höhenweg. Z terasy této chaty je překrásný výhled do údolí, ze kterého jsme vyšli a také na cik – cak cestu, po které jsme přišli.

U chaty je rozcestník – jedna z cest vede k jezírku Blaue Lacke, které by bylo škoda nenavštívit. Od něj se vrátíme na rozcestí a po cestě Wilde Wasser Weg půjdeme podél ledovcového potoka až ke kraji ledovce Sulzenauferner (2500 m) a ledovcovému jezeru Sulzenausee. Zde můžeme vychutnávat krásu a ticho velehor a vstřebávat energii, která je v těchto místech nakumulovaná.

Zpět jdeme stejnou cestou, jen v klesání pod chatou Sulzenau Alm se dáme na rozcestí doprava k vodopádům Grawa Wasserfall. Na vyhlídkových plošinách budeme moci obdivovat krásu tohoto vodopádu v jeho horní i spodní části. Dole u vodopádu je chata Grawa Alm (1530 m), od které je to kousek po silnici k parkovišti a zastávce, odkud jsme túru startovali.

 

na několika kilometrech v okolí chaty sulzenau hütte až po úpatí ledovce sulzenauferner zažijete nejen krásnou vysokohorskou túru, ale můžete vidět i výsledek erozní činnosti ledovce – to jak ledovcová masa tvarovala údolí, ledovcová jezírka a skaliska do dnešní podoby.

 

 


Mapa:

Od parkoviště a zastávky Sulzenauhütte k chatě Sulzenau Alm:

Od chaty Sulzanau Alm k chatě Sulzenau Hütte:

Od Sulzenau Hütte k jezírku Blaue Lacke a pak až ke kraji ledovce Sulzenauferner:

Zpět stejnou cestou, jen od Sulzenau Alm kolem vodopádů Grawa Wasserfall k chatě Grawa Alm:

 


Parametry túry:

Parkoviště/zastávka Sulzenauhütte – chata Sulzenau Alm 60 min. (2,1 km, převýšení 267 m) 

Sulzenau Alm – Sulzenau Hütte  60 min. (2 km, převýšení 344 m)

Sulzenau Hütte – jezírko Blaue Lacke  20 min. (0,7 km, převýšení 100 m)

Blaue Lacke – ledovec Sulzenauferner  45 min. (1,9 km, převýšení 209 m)

Sulzenauferner – chata Grawa Alm  2h 30 min. (6,3 km, sestup 970 m)

Grawa Alm – parkoviště/zastávka Sulzenauhütte  5 min. (0,5 km, převýšení 50m)

Celkem doba chůze trvá cca 5h 30 min., ujdete přibližně 13,5 km, převýšení je zhruba 1000 m nahoru a stejná výška dolů.

 


Fotografie z túry:

Parkoviště - start túryCesta svahem k Sulzenau AlmSulzenau AlmZahrádka "strašidelné" chatyVodopád padající od chaty Sulzenau HütteSulzenau HüttePohled z terasy Sulzenau Hütte dolů do údolí (dole chata Sulzenau Alm)Jezirko Blaue Lacke (vpravo moréna)Sulzenausee a ledovec Sulzenauferner

Podobné příspěvky

Stubaiské alpy (Stubaital): z Oberissalm na Franz Senn Hütte

Jirka

Stubaiské alpy (Stubaital): K chatě Nürnberger Hütte

Jirka

Areálem SCHLICK 2000 pod vrcholy Kalkkögel

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací