Alpyprovšechny.cz

Hoher Burgstall – jeden z magických vrcholů Stubaitalu

SPOLKOVÁ ZEMĚ: TYROLSKO

OBLAST: STUBAITAL
POHOŘÍ: STUBAISKÉ ALPY

Start: Horní stanice lanovky Kreuzjochbahn (2100 m)

Cíl: Hoher Burgstall (2611 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Nejvyšší hory sedmi kontinentů jsou neoficiálně označovány jako Sedm vrcholů (Seven Summits). Zde se asi inspirovalo údolí Stubaital, které má také svých Seven Summits. Nejsou to nejvyšší hory stubaiského údolí (i když nejvyšší hora údolí Zuckerhütl je mezi nimi), ale atraktivní vrcholy, které jsou něčím zajímavé nebo se k nim váže nějaký příběh. K sedmi výjimečným vrcholům Stubaitalu patří i Hoher Burgstall (2611 m).

Cestou k Hoher Burgstall máme příležitost navštívit další dva vrcholy – Niederer Burgstal (2436 m) a Kreuzjoch (2160 m). S návštěvou chaty Starkenburger Hütte tak můžeme absolvovat krásnou celodenní 3-vrcholovou túru.

Kreuzjoch

Túru začneme v horní části městečka Fulpmes u lanovky Kreuzjochbahn, která návštěvníky přivádí do turistického a v zimě lyžařského areálu Schlick 2000. Od horní stanice lanovky můžeme navštívit vyhlídkovou plošinu Stubaiblick (10 min. od lanovky) nebo si vyběhnout k prvními vrcholovému kříži Kreuzjoch, což je určitě nejdostupnější vrchol v celém Stubaitalu – viz samostatný tip na túru: Areálem SCHLICK 2000 pod vrcholy Kalkkögel.

Samotnou cestu na vrchol Hoher Burgstall začneme tím, že vyrazíme stezkou k chatě Sennjochhütte (2225 m). Stezka vede pod lavinovými zábranami a zvlněným terénem mírně stoupá. Kousek nad chatou Sennjochhütte je rozcestí, na kterém se vydáme doprava nahoru směr Burgstall. Po chvíli stoupání dojdeme do sedla mezi oběma vrcholy Burgstallu.

Nejprve se vydáme k bližšímu a také nižšímu vrcholu Niederer Burgstall. Ze sedla je to pár minut stoupání, než dorazíme na zatravněný vrchol s netypickým vrcholovým křížem. Z vrcholu krásně vidíme dolů na cestu, kterou jsme přišli a také do údolí Stubaital. Pokud se podíváme na druhou stranu nahoru, uvidíme ostrý špičatý vrchol Hoher Burgstallu, který budí respekt.

Sestoupíme zpět do sedla a pokračujeme přímo k cíli naší túry. Po chvíli začneme stoupat prudkým skalním žlabem. Cesta je zajištěna ocelovým lanem, kramlemi a kovovými stupačkami. Je to jediné náročnější místo celé túry, kde musíte použít všechny čtyři končetiny současně (výstup touto cestou není vhodný pro děti – stupačky a kramle jsou někdy docela daleko od sebe).

tip 1: pokud si někdo netroufne na vrchol hoher burgstall, může jít panoramatickou cestou přímo na Starkenburger hütte (značenou cestou pod vrcholem). 

Hoher Burgstall

Po tomto náročnějším výstupu se dostaneme na vrcholový hřebínek, po kterém už v pohodě po pár metrech dojdeme k vrcholovému kříži. Od něj je nádherný 360 stupňový výhled. Vidět je i Starkenburger Hütte (2237 m) hluboko pod námi, kam se po vrcholovém foto a krátkém relaxu za chvíli vydáme.

K vrcholu Hoher Burgstall ještě jedna zajímavost – jako na svůj první alpský vrchol na něj v r. 1949 vystoupal Sir Edmund Hillary, novozélandský horolezec, který spolu s šerpou Tenzingem Norgayem jako první na světě vystoupil na Mt. Everest, nejvyšší horu světa. Na rozcestí nad chatou Sennjochhütte je malá vzpomínková tabule.

Z vrcholu klesáme druhou (jednodušší) přístupovou cestou směrem k horské chatě Starkenburger Hütte. Tato cesta má těsně pod vrcholem jen pár vyšších skalních schodů, pro jejich snažší překonání slouží pár metrů ocelového lana. Pak už jen pěšinou po svahu sestoupíme až k chatě, která je ve vlastnictví spolku Alpenverein. Najdete zde chutné občerstvení a příjemné posezení jak uvnitř chaty, tak na venkovní terase.

TIP 2 : K sestupu od starkenburger hütte máte několik variant – sestup do obce neustift, návrat zpět k horní stanici lanovky, sestup do mezistanice nebo až do obce fulpmes. 

Od Starkenburger Hütte se vydáme přes Kaserstattalm (1890 m) přes chatu Galtalm (1634 m) k mezistanici lanovky Kreuzjochbahn a odsud po zpevněné cestě až dolů do městečka Fulpmes. Kdo toho bude mít plné zuby, může k návratu do Fulpmes využít lanovku v mezistanici.

Tato túra ve vysokohorském terénu je velice atraktivní a lze ji libovolně kombinovat. Nabízí výstup na několik vrcholů, návštěvu vysokohorské chaty i několika salaší a během celé túry překrásné výhledy. Určitě se vám bude líbit.

 


Mapa:

Cesta od horní stanice lanovky přes Hoher Burgstall a Starkenburger Hütte až k salaši Kaserstattalm:

Cesta od Kaserstattalm k chatě Galtalm:

Od Galtalm až do Fulpmes:

 

 


Parametry túry:

Horní stanice Kreuzjochbahn – Sennjochhütte  70 min. (3,0 km, ↑ 310 m, ↓ 180 m) 

Sennjochhütte – Niederer Burgstall  40 min. (1,3 km, ↑ 215 m)

Niederer Burgstall – Hoher Burgstall  30 min. (0,9 km, ↑ 175 m)

Hoher Burgstall – Starkenburger Hütte  40 min. (1,5 km, ↓ 374 m)

Starkenburger Hütte – Galtalm  130 min. (6,1 km, ↓ 603 m)

Galtalm – mezistanice Kreuzjochbahn  35 min. (1,8 km, ↓ 280 m)

Mezistanice Kreuzjochbahn – Fulpmes (parkoviště)  55 min. (3,0 km, ↓ 354 m)

Celkem doba chůze u navržené trasy trvá cca 6 až 7 hodin, urazíte téměř 18 km, stoupáte asi 700 m a přibližně 1800 m klesáte.

Cestu lze samozřejmě kombinovat a použít více variant.

 


Fotografie z túry:

Horský masiv Kalkkögel - pohled z horní stanice lanovkyKreuzjochCesta pod lavinovými zábranamiNad chatou SennjochhütteCesta pod vrcholy BurgstalluHoher BurgstallCesta pod vrcholy BurgstalluHoher BurgstallNiederer BurgstallNiederer Burgstall - vrcholový křížPohled ze sedla na Hoher BurgstallZajištěná cesta skalním žlabemHoher Burgstall - poslední metry k vrcholovému křížiHoher Burgstall - vrcholový křížPohled z vrcholu Hoher BurgstallStarkenburger Hütte shoraStarkenburger HüttePohled ze Starkenburger Hütte do OberbergtalKaserstattalmGaltalm

Podobné příspěvky

Do ledovcového království kolem jezírka Blaue Lacke

Jirka

Areálem SCHLICK 2000 pod vrcholy Kalkkögel

Jirka

Stubaiské alpy (Stubaital): z Oberissalm na Franz Senn Hütte

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací