Alpyprovšechny.cz

K vrcholovému kříži Frühmesser

SPOLKOVÁ ZEMĚ: SALZBURSKO
OBLAST: PINZGAU
POHOŘÍ: KITZBŰHELSKÉ ALPY

Start: Neukirchen am Großvenediger (856 m)

Cíl: Frühmesser (2233 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Tuto túru začneme v obci Neukirchen am Großvenediger, odkud vede lanovka Wildkogelbahn do tzv. Wildkogel Areny – v zimě ráje lyžařů, v létě ráje bikerů a samozřejmě pěších turistů. Doporučuji využít lanovku, ušetříte čas i energii. A pokud vyjedete ráno, budete nahoře (na horní stanici lanovky a možná i na vrcholu) mezi prvními, což je vždy příjemnější.

Po vystoupení z lanovky vidíme dva nejbližší vrcholy – vlevo je vidět vrcholek Frühmesseru, vpravo je vidět vrcholový kříž Wildkogelu (bude zpracováno jako samostatný tip).

Vydáme se vlevo. Začneme nejprve mírně klesat, až dojdeme k restauraci Wolkenstein, která funguje zřejmě jen v zimní sezoně pro lyžaře – v létě jsem zde byl asi 3x a vždy bylo zavřeno. Na druhou stranu je na občerstvení ještě příliš brzy. Kousek nad restaurací Wolkenstein je pěkná kaplička, která je volně přístupná a určitě stojí za krátké zastavení.

Od kapličky začíná stoupání, které vede po pohodlné cestě kolem horních stanic lyžařských lanovek až pod vrchol Braunkogel. Zde už cesta vede téměř po rovině až k úpatí hory Frühmesser. Odtud musíme trochu zabrat a vystoupat po pěšince zhruba 130 výškových metrů. Za chvíli jsme na vrcholu, ze kterého jsou úžasné výhledy na Vysoké Taury (na jih), na Kitzbühelské Alpy (na sever) a do údolí, které tato dvě pohoří odděluje.

Až se dostatečně pokocháme výhledy na všechny světové strany, pokračujeme přes vrchol klesáním k sedlu Herrensteigscharte (2028 m) – na prvním rozcestí se musíme dát doprava. Až dojdeme traverzem do sedla, je zde rozcestník a několik odboček. My se dáme opět doprava – směr Bergstation Wildkogelbahn. Od rozcestí cestou mírně do kopce se dostaneme zpět k restauraci Wolkenstein a odsud k horní stanici lanovky. Zde funguje (v létě i v zimě) restaurace Bergrestaurant Skiarena Wildkogel s parádní vyhlídkovou terasou. Z terasy lze vidět spoustu vrcholů Vysokých Taur, mezi nimi i Großvenediger (3666 m) a v dálce nejvyšší horu Rakouska Großglockner (3798 m). Dále je vidět několik údolí hluboce zaříznutých mezi vrcholy Vysokých Taur (do každého údolí je možné udělat zajímavý výlet, popíšu to v dalších tipech).

Tato túra nepatří mezi nejatraktivnější (nejsou zde např. žádné potoky, vodopády, přírodní jezírka…), ale je velmi jednoduchá, pohodlná, vede otevřeným prostorem, tj. celou cestu je vidět na všechny strany. Cesta je bezpečná, tj. úplně pro všechny. Ale hlavně – výhled z vrcholu Frühmesser je prostě nádherný a stojí za to se sem podívat.

 


Tip:

Pokud máte regionální kartu Nationalpark Sommercard (HOHE TAUERN), můžete mj. využít lanovku Wildkogelbahn zdarma. Tuto kartu lze samostatně koupit nebo jí získat společně s ubytováním (bývá součástí ceny a ubytovatelé poskytnutí karty často uvádějí jako svůj benefit). Proto se na kartu Sommercard neváhejte zeptat. Nabízí spoustu dalších výhod a určitě se vám vyplatí.

Pokud někdo nechce absolvovat okružní túru a je spíše dobyvatelem vrcholů, je možné navštívit vrchol FRühmesseru i wildkogelu v jeden den.


Parametry túry:

Horní stanice lanovky Wildkogelbahn – Frühmesser cca 1 hod. (3,1 km, převýšení 150 m)

Frühmesser – sedlo Herrensteigscharte cca 0,5 hod. (1,2 km)

Sedlo Herrensteigscharte – horní stanice lanovky Wildkogelbahn cca 1,5 hod. (3,9 km)

Celá okružní cesta trvá cca 3 hod., je dlouhá 8,2 km.


Mapa:

Mapa – trasa túry

Fotogalerie:

Těsně pod vrcholemNa vrcholuVrcholový křížPohled z Frühmesseru na Vysoké TauryPohled na Kitzbühelské AlpyPohled na Kitzbühelské Alpy

Podobné příspěvky

Panoramatická cesta přes vrchol Wildkogel

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací