Alpyprovšechny.cz

K Warnsdorfer Hütte a zpět údolím Krimmler Achental

SPOLKOVÁ ZEMĚ: SALZBURSKO
OBLAST: PINZGAU
POHOŘÍ: VYSOKÉ TAURY

Start: Krimml (1067 m)

Cíl: Warnsdorfer Hütte (2336 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Tentokrát představím tip na parádní túru (patří mezi naše TOP), která vede jedním z nejkrásnějších údolí, které jsem v Alpách poznal – údolím Krimmler Achental. Toto údolí je součástí národního parku Vysoké Taury (největší národní park v Alpách) a táhne se od proslulých Krimmelských vodopádů až k zaledněným výšinám.

Krimmler Achental

Protože celé údolí je dlouhé cca 20 km, doporučím túru tak, aby jí zvládl téměř každý průměrně trénovaný turista a aby přitom nevynechal ta nejhezčí nebo nejzajímavější místa. Nechci nikoho podceňovat, ale jít od vodopádů z městečka Krimml až k cíli cesty – chatě Warnsdorfer Hütte a zpět je téměř na metr přesně maratonská vzdálenost a to už opravdu není pro všechny. Ideální tedy bude kombinace pěší túry s využitím horského taxi.

Začneme příjezdem do městečka Krimml, kde je spousta odstavných (zpoplatněných) parkovišť. Krimml je jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších rakouských obcí díky světoznámým Krimmelským vodopádům. Měří cca 380 m, jsou nejvyšším vodopádem Rakouska a patří mezi nejvyšší vodopády na světě. Z tohoto místa začínala i túra k Richter Hütte (viz tip: Z městečka Krimml přes vodopády na Richter Hütte).

Abychom ušetřili čas a hlavně energii, navrhuji v Krimmlu nasednout na horský taxík a dojet až na konec údolí Achental – kolem chaty Krimmler Tauernhaus k salaši Innerkeesalm, případně o 300 m dále až ke spodní stanici nákladní lanovky k Warnsdorfer Hütte. Doporučuji min. 1 den předem mít zajištěn odvoz z Krimmlu, nejlépe přímo od provozovatele Warnsdorfer Hütte Ernsta Meschika (vyplnit kontaktní formulář na stránkách www.warnsdorferhuette.at/kontakt/, napsat mail na adresu meschik.ernst@aon.at nebo rovnou zavolat na telefon +43 (0) 6564 8241 nebo mobil +43 (0) 664 121 7076), případně od majitelů chaty Krimmler Tauernhaus (napsat na mail info@krimmler-tauernhaus.at nebo zavolat na telefon +43 (0) 664 26 12 174). Mailem nebo telefonem lze domluvit odvoz pro konkrétní počet osob. Když jsem měl v této oblasti několikrát skupinu kolegů z práce (vždy okolo 10 osob), nikdy nebyl problém a v přesně určený čas přímo pro nás na domluvené místo přijela dvě auta. Auta z Krimmler Tauernhaus jezdí v průběhu dne celkem pravidelně, z Warnsdorfer Hütte na objednávku. Samozřejmě lze využít i jiné taxi s povolením vjezdu do údolí přímo z městečka Krimml.

U spodní stanice nákladní lanovky se cesta rozděluje – doprava vede podél výrazné morény (pozn.: moréna je kamenný val, který vznikl obrovským tlakem ledovce při jeho pohybu/sesunu; podle morén můžeme vidět, kam až v minulosti sahal ledovec v daném místě) do prudkého svahu směrem k chatě Birnlücken Hütte (ta už leží za hřebenem na italském území – v Jižním Tyrolsku), doleva vede mírnějším svahem k Warnsdorfer Hütte. Je to příjemná asi 2,5 km dlouhá cesta do mírného, později do prudšího kopce, která trvá asi hodinu a půl.

Až dorazíte k chatě, budete nadšeni. Tato chata je nádherně umístěná ve svahu a v blízkosti ledovce Krimmler Kees. Krásné místo, sympatický chatař i obsluha, na jídelníčku skvělé dobroty. Chata nabízí výborné zázemí, takže se zde můžete dobře najíst a napít, využít toalety a umývárnu, získat různé mapky a prospekty a dozvědět se spoustu informací o samotné chatě, o jejím okolí i o národním parku Vysoké Taury.

Warnsdorfer Hütte

Zaujal Vás název chaty? Myslíte, že má něco společného s Českou republikou? Jestli ano, nemýlíte se – tato chata je skutečně pojmenovaná po českém městu Varnsdorf a je důkazem toho, že v Čechách už v 19. století bylo mnoho nadšenců vysokohorské turistiky a alpinismu a jejich zásluhou vznikaly různé organizované sekce a podsekce alpských spolků, které přispívaly mj. ke vzniku a výstavbě několika horských chat v Alpách. Je milé vidět, že v interiéru chaty Warnsdorfer Hütte jsou okna vyzdobená barevnými erby několika českých měst a připomínají, že tato chata vznikla zásluhou německo-rakouského alpského spolku – sekce Varnsdorf.

Od chaty Warnsdorfer Hütte je to kousek k malému ledovcovému jezírku Eissee (2390 m), které je velké podle ročního období, ve kterém toto místo navštívíte (na jaře a počátkem léta je vlivem tání sněhu větší, na konci léta a na podzim bývá mnohem menší).

Když se rozhodneme k návratu, od chaty budeme klesat stejnou cestou až k místu, kde jsme vystoupili z horského taxi. Odsud půjdeme překrásným údolím podél potoka Krimmler Ache až k chatě Krimmler Tauerhaus, což je další opěrný bod. Cestou potkáme spoustu volně se pasoucích krav, jejich zvonky zní celým údolím. Tato část údolí (tj. od Krimmler Tauernhaus směrem k Warnsdorfer Hütte) je mnohem méně frekventovaná, přitom je atraktivnější než část údolí z Krimmlu ke Krimmler Tauerhaus. Od Krimmler Tauernhaus doporučuji sjet taxíkem k horní části Krimmelských vodopádů (Oberer Achenfall) a ty si projít po turistické stezce od shora dolů. Protože okolo vodopádů se budete vracet až odpoledne nebo večer, vyhnete se tak největšímu náporu turistů, kteří se jezdí podívat právě na vodopády. Kolem burácejících vodopádů dojdete až do Krimmlu a vašemu autu.


Tip:

Kdo má dobrou kondici, může si od chaty Warnsdorfer Hütte “vyběhnout” k nedalekému vrcholovému kříži Gamsspitzl (2888 m), který je od chaty vzdálen asi hodinu až hodinu a půl cesty a 500 výškových metrů (středně obtížná trasa). Na vrcholu je malý kovový kříž, ale hlavně krásný výhled na další vrcholy horské skupiny Venedigergruppe a na masivní ledovec Obersulzbachkees, který je téměř na dosah.

Další doporučení je udělat túru jako dvoudenní s přenocováním na chatě warnsdorfer hütte nebo na chatě Krimmler Tauernhaus.


Parametry túry:

Horským taxi z Krimmlu k salaši Innerkeesalm

Innerkeesalm – Warnsdorfer Hütte  cca 1,5 hod. (2,5 km, převýšení 526 m)

Warnsdorfer Hütte – jezírko Eissee cca 15 min. (0,5 km, převýšení 55 m)

Jezírko Eissee (kolem chaty WH) – chata Krimmler Tauernhaus  cca 3 hod. (9,2 km, sestup 760 m)

Horským taxi od Krimmler Tauernhaus k Oberer Achenfall (vystoupit na odbočce k Oberhafen)

Oberer Achenfall – Krimml  cca 1,5 hod. (3,8 km, sestup 420 m)

Jedná se o celodenní túru (kombinovanou s přesuny taxíkem), pěšky urazíte 16 km za přibližně 6,5 hod.


Mapa:

 

 

 


Fotogalerie:

Krimmler TauernhausÚdolí AchentalCestou k chatěMorénaChata Warnsdorfer HütteChata Warnsdorfer HütteLedovec Krimmler KeesLedovcové jezírko EisseeU jezírka EisseeGamsspitzl - vrcholový kříž

Podobné příspěvky

Z městečka Krimml přes vodopády na Richter Hütte

Jirka

Medelzkopf – vrchol s výhledem na Weißsee a Rudolfshütte

Jirka

Okružní cesta nad lázněmi Bad Gastein

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací