Alpyprovšechny.cz

Z městečka Krimml přes vodopády na Richter Hütte

Krimml-Richterhutte
SPOLKOVÁ ZEMĚ: SALZBURSKO
OBLAST: PINZGAU
POHOŘÍ: VYSOKÉ TAURY

Start: Krimml (1067 m)

Cíl: Richter Hütte (2374 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Krimml je jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších rakouských obcí díky světoznámým Krimmelským vodopádům. Měří cca 380 m, jsou nejvyšším vodopádem Rakouska a patří mezi nejvyšší vodopády na světě.

Túru začneme ve spodní části městečka Krimml, kde je spousta velkých odstavných parkovišť. Vyrazíme směrem k burácejícím vodopádům, které jsou zdaleka vidět i slyšet. Podél vodopádů vede někdy dost strmá cesta s řadou vyhlídkových plošin. Je to krásná cesta, ale vzhledem k věhlasu a známosti Krimmelských vodopádů značně frekventovaná – naštěstí pouze na začátku, protože mnoho výletníků dojde přibližně do půlky cesty (někteří dojdou „až“ do dvou třetin cesty, k hostinci Schönangerl, 1300 m), udělají fotky a jdou zpět. U horní části vodopádu už je lidí málo. Cesta sem trvá cca 1 hod. Krátce za horní částí vodopádů se otevírá překrásné údolí Krimmler Achental. Zde se cesta zplošťuje a vede téměř po rovině s občasným krátkým stoupáním. Budeme míjet několik pro turisty otevřených chat (Veitnalm, Hölzlahneralm, Söllnalm). Za přibližně 2,5 hodiny od horní části vodopádů dorazíme až k chatě Krimmler Tauernhaus. Je to chata s více než 600 let starou historií, kterou už několik let vlastní a provozuje sympatická rodina Geislerova. Doporučuji si zde odpočinout a posílit se nějakou místní dobrotou.

Údolím Rainbachtal

Od chaty Krimmler Tauernhaus vedou dvě cesty – ta hlavní a zřetelně viditelná podél potoka Krimmler Ache až na konec údolí Achental a poté k chatě Warnsdorfer Hütte (K Warnsdorfer Hütte a zpět údolím Krimmler Achental), ta méně frekventovaná k horské chatě Richter Hütte (cesta je označena směrovkami). Odbočíme tedy směrem k Richter Hütte a po pár minutách dorazíme k dalšímu úžasnému, byť nevysokému vodopádu. Pak prudkou lesní cestou vystoupáme do krásného údolíčka, kterým vede nádherná odpočinková cesta podél potoka Rainbach až k dolní stanici nákladní lanovky. Odtud už je na skále vidět chata Richter Hütte. Poslední úsek (cca 800 m) už je vyloženě vysokohorská cesta. Není náročná, ale musíme jít opatrně, protože vede po úzké pěšině nebo pouze po kamenech. Na cestě ale potkáme i malé děti. Tento úsek trvá asi 30 minut, než dorazíme k tradiční horské chatě Richter Hütte. Odsud se můžeme pokochat pohledem zpět do údolí, kterým jsme přišli. Téměř na dosah jsou i okolní třítisícové vrcholy. Na chatě vám nabídnout vedle tradičních specialit i výborné domácí koláče.


Tip:

Kdo se chce vyhnout davům lidí ve spodní části Krimmelských vodopádů a ušetřit síly, může si objednat horské taxi, které ho doveze až k chatě Krimmler Tauernhaus, případně až na konec údolí Achental. Cestu lze objednat obousměrně nebo pouze jedním směrem (nahoru nebo dolů). Cesta má několik zastávek, tzn. můžete vystoupit např. v horní části vodopádů nebo u některé z chat po cestě.

Vzhledem k celkové délce túry (34 km) doporučuji jako ideální variantu dojet k chatě Krimmler Tauernhaus horským taxíkem, odsud jít k chatě Richter Hütte a zpět jít celou cestu pěšky. Tím zkrátíme cestu na 23 km. Je to krásná celodenní túra. Zpět okolo vodopádů se budete vracet odpoledne nebo v podvečer a vyhnete se tak množství turistů. Většinu cesty zpět budete klesat nebo půjdete po rovině.

Další doporučení je udělat túru jako dvoudenní s přenocováním na chatě Krimmler Tauernhaus.


Parametry túry:

Krimml – horní část Krimmelských vodopádů (hostinec Schönangerl) cca 1 hod. (2,2 km, převýšení 233 m)

Horní část Krimmelských vodopádů – chata Krimmler Tauernhaus cca 2.5 hod. (8,5 km, převýšení 329 m)

Chata Krimmler Tauernhaus – Richter Hütte cca 2,5 hod. (6,5 km, převýšení 743 m)

Celá cesta nahoru trvá tedy cca 6 hod., cesta zpět max. 5 hodin.


Mapa:

 


Fotogalerie:

Cesta k chatě údolím RainbachtalRichter Hütte na dohled...Cíl naší túryKrimmler TauernhausCesta k chatě podél potoka Rainbach

Podobné příspěvky

Okružní cesta nad lázněmi Bad Gastein

Jirka

Medelzkopf – vrchol s výhledem na Weißsee a Rudolfshütte

Jirka

K Warnsdorfer Hütte a zpět údolím Krimmler Achental

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací