Alpyprovšechny.cz

Medelzkopf – vrchol s výhledem na Weißsee a Rudolfshütte

SPOLKOVÁ ZEMĚ: SALCBURSKO
OBLAST: PINZGAU
POHOŘÍ: VYSOKÉ TAURY

Start: Rudolfshütte (2315 m)

Cíl: Medelzkopf (2761 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Tento tip nás zavede do překrásného ledovcového světa, do vysokohorské krajiny s několika jezery a mezi nejvyšší hory rakouských Alp (jen pár kilometrů vzdušnou čarou od Medelzkopf se nachází nejvyšší vrchol Rakouska – Großglockner vysoký 3798 m).

Výchozím bodem této vrcholové túry je horský hotel Rudolfshütte (2315 m). Jak se k němu dostaneme? Z městečka Uttendorf (804 m) pojedeme údolím Stubachtal. Na konci údolí začne silnice prudce stoupat. Jedeme úzkou silnicí plnou ostrých serpentin, až dojedeme na parkoviště Enzingerboden (1480 m). Od tohoto velkého a bezplatného parkoviště vede kabinková lanovka s mezistanicí u jezera Grünsee až k horskému hotelu Rudolfshütte (2315 m) a úžasnému, i když uměle vytvořenému jezeru Weißsee.

Rudolfshütte má zajímavou historii. První skromný přístřešek byl u jezera Weißsee postaven už v roce 1874. Pojmenován byl po Rudolfovi – jediném synovi císaře Františka Josefa I. Tato stavba prošla postupně mnoha proměnami – od přístřešku přes horskou chatu až po moderní horský hotel. Rudolfshütte sloužila horským turistům, horolezcům, později i vědcům Salcburské univerzity nebo také lyžařům rakouského národního týmu, kteří zde mívali soustředění. Bohužel má i svou temnou minulost z doby druhé světové války…

Rudolfshütte nad jezerem Weißsee

Chata dlouhá léta patřila alpskému spolku Alpenverein, ale provoz byl ztrátový. Od roku 2004 vlastní Rudolfshütte nový majitel, který do tohoto objektu výrazně investoval. Nyní je to komfortně vybavený horský hotel včetně krytého bazénu, sauny, fitness centra, lezecké stěny nebo třeba kulečníku a šipek.

Pro výstup na vrchol záměrně vybírám tu nejjednodušší variantu. Od Rudolfshütte sejdeme k jezeru Weißsee, od kterého vede starší dvousedačková lanovka Medelzlift. Ta nás vyveze asi 300 metrů nad jezero a výstup může začít. Kdo touží po vyšší náročnosti, nemusí využít dvousedačkovou lanovku a může jít rovnou od jezera nebo může vystartovat už od Grünsee.

Po vystoupení z lanovky je to po velkých uhlazených kamenech kousek na náhorní plošinu, ze které jsou krásné výhledy do všech světových stran. Na plošině se nachází malé jezírko Medelzlacke. Jezírko bývá i v létě plné ledu.

Cesta po kamenech vzhůru

Mineme odbočku do sedla Kalser Tauern (2515 m) a pokračujeme po značené trase k vrcholu. Trasa je plná velkých balvanů a značka není vždy dobře vidět. Přesto se snažte jít pouze po vyznačené cestě. Pokud sejdete, některé úseky mohou být nebezpečné. Dostanete se na viklající se kameny, navíc mezi některými balvany jsou tak velké mezery, že do nich snadno zapadne i dospělý člověk. V roce 2018 se zde stala smrtelná nehoda, kdy mladík vlastní vahou převážil nestabilní balvan a ten ho následně zavalil. Pokud však půjdete po značkách, riziko je minimální a potkáte tu i plno rodin s dětmi.

Když už stoupání po balvanech začínáte mít plné zuby, objeví se široký travnatý hřeben s příjemnou cestičkou, která nás dovede až k vrcholovému kříži. Závěrečné metry už jsou opět po kamenech, ale toto finále si dokonale užijete, protože cíl máte těsně před sebou.

Pokud je pěkné počasí, od kříže jsou neskutečně krásné výhledy na nádherné panorama horské skupiny Granatspitz a Glockner, na svět ledovců a na okolní třítisícové velikány – z jedné strany třeba Kalser Bärenkopf (3079 m), Granatspitz (3086 m) nebo Stubacher Sonnblick (3088 m), z druhé strany Eiskögele (3426 m), Johannisberg (3453 m) nebo Hohe Riffl (3338 m). Protože vrcholek je ostrý a špičatý, je na něm málo místa a už pár horalů ho zaplní. Přesto se vyplatí chvíli počkat a svou chvilku na vrcholu si dokonale vychutnat.

Zpět od kříže se vracíme stejnou cestou k jezírku Medelzlacke, kde odbočíme do sedla Kalser Tauern.

 

TIP: kdo rád stoupá na vrcholy, může navštívit i sousední vrchol tauernkogel (2683 m). na něj vede neznačená, ale vyšlapaná pěší cesta ze sedla kalser tauern.

Ze sedla Kalser Tauern jdeme dolů k jezeru a k Rudolfshütte. Cesta je jednoduchá a příjemně ubíhá. Až se vrátíte k hotelu, můžete si na slunečné terase dát nějakou dobrotu a pokochat se pohledem na ostrý vrcholek Medelzkopf. Nebudete věřit, že jste na jeho špičce před chvílí stáli…

 


Parametry túry:

Horní část lanovky Medelzkopflift – vrchol Medelzkopf  cca 45 min. (1,0 km, výstup 220 m)

Medelzkopf – sedlo Kalser Tauern cca 30 min. (0,9 km, sestup 243 m)

Kalser Tauern – Berghotel Rudolfshütte cca 50 min. (2,1 km)

 

 


Mapa:


Fotogalerie:

Jezero GrünseeOkolí RudolfshütteMedelzkopf vlevo, Tauernkogel vpravoNad jezerem WeißseeJezírko MedelzlackeStoupáme...Kalser BärenkopfStoupáme...Travnatý horský hřeben před vrcholemVrchol je na dosah...Medelzkopf - vrcholový křížLedovec Odenwinkelkees, nad ním EiskögeleWeißsee vlevo, Tauernmoossee vpravoSestup po kamenech dolůPanorama GranatspitzgruppeMedelzlackeSedlo Kalser TauernKlesáme...Cíl se blíží

Podobné příspěvky

Okružní cesta nad lázněmi Bad Gastein

Jirka

Smaragdová cesta (Smaragdweg)

Jirka

K Warnsdorfer Hütte a zpět údolím Krimmler Achental

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací