Alpyprovšechny.cz

Na Ovčí horu (Schafberg)

SPOLKOVÁ ZEMĚ: HORNÍ RAKOUSKO/SALCBURSKO

OBLAST: SOLNÁ KOMORA
POHOŘÍ: SALZKAMMERGUTBERGE

Start: Sankt Wolfgang (509 m)

Cíl: Schafberg (1782 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Článek aktualizovaný o výstup na vrchol Spinnerin, o sestupovou cestu přes Wetterloch, přidány nové fotografie.

Stručný popis trasy:

Tato túra nás opět zavede do oblasti Wolfgangsee. Jak bylo zmíněno v samostatném tipu (Nad jezerem Wolfgangsee), toto jezero spolu s Hallstättersee patří mezi nejznámější a nejvyhledávanější jezera nejen Solné komory, ale Rakouska vůbec. Celá oblast Solné komory patří v Rakousku mezi nejnavštěvovanější lokality pro svoji atraktivní kombinaci vysokých hor a množství nádherných jezer.

Dominantním vrcholem oblasti Wolfgangsee je hora Schafberg (Ovčí vrch) vysoká 1782 m. Na tento špičatý  vrch vede několik cest (ze St. Wolfgang i ze St. Gilgen) a hlavně – vede na něj historická parní souprava. Zubačka na Schafberg začala být budována v r. 1892 a zprovozněna byla v r. 1893. Je to nejstrmější zubačka v Rakousku. Jede průměrnou rychlostí 7 km za hodinu a na cca 6 kilometrech překoná 1188 výškových metrů za 35 minut. Využívá 5 parních (uhelných) lokomotiv z let 1893 a 1894, 4 moderní parní (olejové) lokomotivy z let 1992 a 1995 a 1 dieselový železniční vůz z r. 1964. V hlavní sezóně vypomáhají 2 dieselové elektrické lokomotivy z r. 2010 a 2016. Pro zajímavost: pro jeden výstup a sestup parní lokomotivy je potřeba 500 kg černého uhlí a 3000 litrů vody.

Zubačka je hlavním důvodem, proč je na Schafbergu stále plno lidí. Není divu – z Ovčího vrchu je jeden z nejkrásnějších panoramatických výhledů v Alpách. Kromě mnoha desítek vrcholů této oblasti můžete současně vidět i několik jezer (kromě Wolfgangsee např. i Mondsee, Attersee, Traunsee, Fuschlsee a další).

Snad každý, kdo byl v oblasti Wolfgangsee navštívil Schafberg právě pro výjimečné a nezapomenutelné výhledy z něj. Tam se musíte podívat také…

Nejjednodušší cesta nahoru je samozřejmě zubačkou. Doporučuji vyjet hned ráno prvním spojem, abyste na kopci byli mezi prvními a nemuseli se nikde tlačit. Po vystoupení na konečné (horní) stanici zubačky jděte k Himmelspfortehütte (z pohledu od nádraží je to ten menší objekt vlevo, ten větší vpravo je Schafberghotel) a ke křížku Himmelspforte těsně pod stejnojmennou chatou. Je to nádherné místo s vyhlídkou zejména na jezero Mondsee a Wolfgangsee. Od křížku se vraťte k Himmelspfortehütte a jděte k horskému hotelu Schafberghotel (nejstarší horský hotel v Rakousku postavený už v r. 1862). Oba objekty spojuje vyhlídková terasa a opět jsou zde neskutečné výhledy do okolní krajiny.

Vrchol Spinnerin

Z hory Schafberg je na východní straně vidět ostrý vrchol Spinnerin   (1725 m), na který si můžete odskočit. Cesta vede po hřebeni vyšlapanou cestičkou. Naskytnou se vám úžasné výhledy na Schafberg z druhé strany. Na vrcholu Spinnerin není žádný vrcholový kříž, pouze malý betonový patník a kousek pod ním soška Madonny. Vyběhnout si na Spinnerin stojí za to, minimálně proto, že aspoň na chvíli opustíte přelidněný Schafberg a na málo frekventované stezce si užijete nové nezapomenutelné výhledy na velkou část Solné komory.

Právě proto, že Schafberg je tak úžasné místo, přitom snadno dostupné, lidí na vrcholu bude rychle přibývat. Až si to na vyhlídkových terasách dostatečně užijete, je čas uvažovat o návratu do St. Wolfgang. Aby se nejednalo pouze o výlet vláčkem, ale také o pěší túru, navrhuji sestup po svých.

Vrátíme se k horní železniční zastávce a začneme klesat strmou loukou dolů do mezistanice Schafbergalm. Jdeme otevřeným terénem po trávě, po vyšlapané stezce i po kamenech, ve spodní části kopce mezi klečí. Přejdeme koleje a dále klesáme k hřebenu, kde je mezistanice zubačky (zde lze samozřejmě nastoupit nebo vystoupit). I když po svahu Ovčího vrchu sestoupíme během chvíle téměř o 500 m, je to dolů příjemná cesta s pěknými neustále se měnícími výhledy na Wolfgangsee. Cestou potkáváme sportovně naladěné turisty, kteří pohrdli pohodlím zubačky a rozhodli se na Ovčí vrch vystoupat vlastními silami.

Od mezistanice Schafbergalm (někdy v mapách nebo průvodcích značené jako Schafberg Alpe podle dnes již uzavřeného hostince) jdeme po travnatém hřebínku s pastvinami, až dojdeme k rozcestí. Odsud jedna cesta vede do osady Winkl a dále do St. Gilgen, my se ale dáme druhou cestou podle směrovky do St. Wolfgang. Tato část túry vede lesní cestou, která je místy docela prudká. Po chvíli dojdeme k chatě Aschinger, kde je možné dát si občerstvení. Od chaty už vede asfaltová cesta, po které dojdeme až k nádraží Schafbergbanhof v městečku St. Wolfgang.

I když tato túra vypadá celkem jednoduše (jde se stále dolů), dá vašim nohám pořádně zabrat – sestup o 1234 metrů není jen tak…

 

Tip: další sestupová cesta ze schafbergu do st. wolfgang vede přes hladké skalnaté stěny wetterloch a pod vrcholem törlspitz (1589 m) k malebnému jezírku mönichsee. od jezírka cestou č. 25 (auerriesenweg) dolů k nádraží. Tato cesta je náročnější, vede velmi strmými a hladkými stěnami wetterloch a je zajištěna kovovými stupy a ocelovým lanem.

Kdo se zpět k jezeru Wolfgangsee vydá přes Wetterloch (viz TIP), užije si více dobrodružství. Z vrcholu Schafberg nebo Spinnerin půjdeme cestou č. 27. Stěnou Wetterloch sestoupíme krátkou zajištěnou cestou na pěšinu, po které dojdeme k jezírku Mönichsee. Od něj přes náhorní plošinu s několika chalupami sestoupíme až k jezeru do St. Wolfgang.

 

Parametry túry (pouze sestup):

Schafberg – mezistanice zubačky Schafbergalm  cca 50 min. (1,8 km), sestup 478 m 

Schafbergalm – chata Aschinger cca 1:30 min. (4,3 km), sestup 650 m

Aschinger – nástupní stanice Schafbergbahn (St. Wolfgang) cca 20 min. (1,4 km), sestup 106 m

Celá cesta dolů přes Schafbergalm trvá přibližně 2,5 až 3 hodiny, je dlouhá asi 7,5 km a převýšení z vrcholu Schafbergspitze do St. Wolfgang je 1234 m.

———————————————————————————————————————————————————————

Pokud půjdeme dolů přes Wetterloch, cesta ze Schafbergspitze do St. Wolfgang je dlouhá asi 7 km a trvá stejnou dobu, tj. 2,5 až 3 hodiny.

 


Mapa:

Klesání přes Schafbergalm:

Klesání přes Wetterloch:

 


Fotogalerie:

Dolní stanice zubačkyParní souprava v mezistanici SchafbergalmKříž pod HimmelspforteVyhlídková terasa u SchafberhotelHimmelspfortehütteSchafberg z východní stranyMadona pod SpinnerinZajištěná cesta přes WetterlochJezero MönichseeMezistanice a travnatý hřebenCestou zpět k WolfgangseeU Wolfgangsee

Podobné příspěvky

3-vrcholová okružní hřebenovka nad městečkem Bad Ischl

Jirka

Nad jezerem Wolfgangsee

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací