SPOLKOVÁ ZEMĚ: SALCBURSKO
Start: Sankt Wolfgang (548 m)
Cíl: Sankt Gilgen (545 m)
Charakteristika:
Stručný popis trasy:
Rakouské jezero Wolfgangsee se nachází v oblasti tzv. Solné komory. Jak jméno oblasti napovídá, Solná komora se v minulosti (již od dob keltského osídlení) proslavila těžbou soli, která se vozila i do Čech. Svou krajinou patří mezi nejkrásnější horské oblasti Rakouska. Tento malebný kraj s množstvím blankytně modrých jezer chráněných vysokými vrcholy je jednou z nejvyhledávanějších přírodních oblastí Evropy. V Solné komoře se nachází okolo 80 jezer, zhruba 20 z nich patří mezi větší nebo významnější. Wolfgangsee patří spolu s Hallstättersee mezi nejznámější a nejnavštěvovanější. Část Solné komory byla v r. 1997 zapsána do seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Wolfgangsee je 10 km dlouhé, až 114 m hluboké, patří spolu s Mondsee k nejteplejším alpským jezerům (rekordní naměřená teplota vody je 28,3 st.) a je známé i mezi rybáři díky úlovkům rekordně velkých pstruhů. Nejmenuje se (jak si mnozí myslí) po skladateli Wolfgangu Amadeu Mozartovi, který se narodil a žil v nedalekém Salzburgu. Jmenuje se po svatém Wolfgangovi, který žil v 10. století, byl biskupem v Regensburgu a mj. měl významný podíl na založení prvního českého biskupství.
Svatý Wolfgang v r. 976 kvůli sporu s tehdejším císařem Ottou II. odešel žít poustevnickým životem k jezeru Abersee. Později bylo toto jezero přejmenováno na Wolfgangsee (Abersee se občas ještě dnes používá pro severní polovinu jezera). Usadil se mezi horami Falkenstein a Schafberg. K pobytu sv. Wolfganga v tomto místě se váže mnoho legend. Měl působit zázraky už během svého života, ale mnohé zázraky se udály i po smrti u jeho hrobu. Proslul zejména svou schopností uzdravovat ostatní, některé choroby dokáží údajně léčit jeho studánky nebo pramen, který probudil na hoře Falkenstein. Proto ho papež Lev IX. prohlásil v r. 1052 za svatého.
Život a skutky sv. Wolfganga u jezera Abersee (dnes Wolfgangsee) způsobily, že městečko Sankt Wolfgang se stalo jedním z nejvýznamnějších evropských poutních míst. Od středověku se do St. Wolfgangu putovalo podobně jako do Říma nebo do Santiago de Compostela.
Túra, která vám nevezme žádnou energii, naopak vám spoustu energie dodá.
Túru nad jezerem Wolfgangsee můžete začít podle toho, kde jste ubytovaní nebo kde jste zaparkovali auto. Vzhledem k čilé lodní dopravě na jezeře můžete uskutečnit túru ze St. Wolfgang nebo ze St. Gilgen a zpět do výchozího místa se vrátit lodí. Já nechal auto na odstavném parkovišti na kraji městečka St. Wolfgang a túru jsem začal prohlídkou kostela Pfarrkirche St. Wolfgang, jehož stavbu inicioval právě sv. Wolfgang. Interiér kostela vás ohromí, všimněte si zejména oltáře, varhan a masivních dřevěných lavic. Jak se povídá, kostel vyzařuje pozitivní energii, takže jí načerpejte a vystartujte.
Projdete městečkem až k nábřežní promenádě. Zde přes silnici je dolní stanice zubačky, která od r. 1893 vede na dominantní vrchol oblasti Wolfgangsee – Ovčí vrch (Schafberg) vysoký 1782 m. (bude zpracováno jako samostatný tip na túru). Podél pěkných domů a zahrádek u vody dojdete až k části obce zvané Ried. Zde se cesta mírně zvedá ke kapličce a poté k lesu. Lesem už vede krátký, ale prudký výstup po pohodlné široké cestě. Ano, zadýcháte se, ale jste přeci v Alpách… Stoupání vede až k odbočce na vyhlídku Aberseeblick. Krátký výstup na tuto vyhlídku ve výšce 795 m si nenechte ujít. Od rozcestí je to pár minut po kamenných schodech a pěšince a naskytne se vám úžasný výhled na celé jezero. Odsud je to kousek na další vyhlídku na skále Falkenstein – Scheffelblick. Z této vyhlídky doporučuji vrátit se značenou zkratkou na původní hlavní cestu. Až na ní dojdete, asi po 200 m vlevo dojdete k zajímavému kostelíku přilepenému ke skále – Falkensteinkapelle.
Odsud začíná klesání až k jezeru. Okolo hostince Fürberg obejdete zátoku jezera a dojdete až do městečka Sankt Gilgen. Z přístaviště odjíždí pravidelně loď, kterou se dostanete zpět do Sankt Wolfgang. Tato túra by vás měla dobít energií a zlepšit vám náladu (alespoň u mě to tak bylo). Snad je to tím magickým místem, které zcela jistě má své GENIUS LOCI. Těším se, až se vrátím zpět.
Parametry túry:
St. Wolfgang – rozcestí na Aberseeblick cca 1:45 hod. (5,7 km)
Rozcestí na Aberseeblick – vyhlídka Aberseeblick cca 5 min. (0,1 km)
Aberseeblick – Scheffelblick cca 10 min. (0,4 km)
Scheffelblick – rozcestí na hlavní cestě cca 10 min. (0,3 km)
Rozcestí – St. Gilgen přístaviště cca 1:30 hod. (4,3 km)
Celá cesta trvá přibližně 3,5 až 4 hodiny a je dlouhá asi 11 km, převýšení ze St. Wolfgang až na vyhlídku Aberseeblick je zhruba 250 m.
Mapa: