Alpyprovšechny.cz

Návštěva města Salcburk (Salzburg)


Stručný průvodce po městě Salcburk (Salzburg)

Tento příspěvek je netypický tím, že se nejedná o tip na túru ani o praktické informace týkající se putování po horách. Přesto jsem se rozhodl stručně popsat a shrnout nejzajímavější místa v Salcburku, která jsem při své návštěvě tohoto města poznal.

Katedrála/Dóm

Jedním z důvodů je, že metropole spolkové země Salcbursko se rozkládá na severním úpatí Alp. Protože se nachází na jedné z hlavních cest do Alp, můžete si zde naplánovat zastávku nebo odpočinkový den. Dalším důvodem je určitě velká popularita tohoto města, které je zasazeno do nádherného přírodního prostředí, má zajímavou historii, spoustu památek, koná se zde mnoho kulturních akcí a festivalů.

Historické jádro města je od r. 1997 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Snad každý si město Salcburk spojuje s osobou Wolfganga Amadea Mozarta, který se zde v roce 1756 narodil. Proto se Salcburku také říká Mozartovo město.

Salcburk se dělí na dvě části – Staré město a Nové město. Odděluje je řeka Salzach. Nejfrekventovanější místo, které propojuje obě části města je most Staatsbrücke. Prohlídku města navrhuji začít právě zde.

Staré město

Vejdeme do Starého města a dáme se doleva Židovskou uličkou (Judengasse). Brzy se ocitneme na Starém trhu (Alter Markt) – jednom z rušných salcburských náměstí s kašnou lemovaném starými měšťanskými domy. Je zde nejstarší salcburská lékárna a naproti ní nejmenší salcburský dům, kde je nyní malý obchůdek. Blízko je i legendární a nejstarší kavárna v Salcburku – Tomaselli, která existuje od roku 1705 a kam údajně chodíval i W. A. Mozart.

Socha W. A. Mozarta

Ulicí Judengasse dojdeme až na Mozartovo náměstí (Mozartplatz). Náměstí dominuje bronzová socha W. A. Mozarta. S Mozartovo náměstím sousedí velké Rezidenční náměstí (Residenzplatz), kde je 15 metrů vysoká fontána a říká se, že je to nejhezčí barokní kašna mimo Itálii. Další nepřehlédnutelnou budovou je Dóm (Dom) na náměstí Dómu (Domplatz). Tato salcburská katedrála v barokním stylu se svými charakteristickými kupolemi je jednou z dominant města na Salzachu.

Pevnost Hohensalzburg

Od Dómu už je to kousek k pozemní lanovce vedoucí na pevnost Hohensalzburg (Festung Hohensalzburg). Ta byla vystavěna na vrcholu skalnaté Mnišské hory (Mönchsberg). Jde o největší zcela zachovalý hradní komplex ve střední Evropě, leží ve výšce 120 metrů nad řekou Salzach a je symbolem města. Nabízí nádherné výhledy na město i nedaleké Alpy. K pevnosti se dostanete buď lanovkou nebo pěšky (cesta od spodní stanice lanovky netrvá déle než 15 minut). Hrad Hohensalzburg má zajímavou historii a určitě stojí za to zjistit si o ní více informací.

Od pevnosti jdeme dolů do Starého města k Festivalovému domu (Festspielhäuser). Prostory bývalé konírny a zimní jízdárny byly přestavěny na krásné festivalové sály, ve kterých se konají koncerty a divadelní i operní představení. Zde se od poloviny července do konce srpna (již od roku 1920) každoročně koná Salcburský hudební festival (Salzburger Festspiele), na který se sjíždějí návštěvníci z celého světa. Tento festival promění historické centrum města v jedno velké jeviště. Ožije většina koncertních sálů a síní, náměstí, parků. Na programu bývá opera, činohra i koncerty. Salcburk je skutečnou uměleckou a kulturní metropolí, proto se mu také říká Festivalové město.

Navštívit musíte také vyhlášenou středověkou Obilnou uličku (Getreidegasse), která tvoří srdce Starého města a nachází se jen pár desítek metrů od Festivalového domu. V této ulici v domě č. 9 je nejvýznamnější mozartovské pamětní místo – rodný dům, kde se W. A. Mozart narodil. Tato ulička patří v současnosti mezi nejhezčí a nejnavštěvovanější nákupní ulice v Evropě.

Cukrárna Fürst

Na rohu Obilné uličky má sídlo jedna ze čtyř prodejen originálních salcburských Mozartových koulí – Confiserie Fürst. Koule značky Fürst jsou od roku 1890 jediné pravé Mozartovy koule a dodnes je ručně podle originálního receptu vyrábí již pátá generace původního vynálezce této sladkosti cukráře Paula Fürsta. Jsou zabalené ve stříbrné fólii s modrým portrétem Mozarta. Ostatní koule jsou už jen napodobeniny vyráběné ve velkém nejen v Salcburku, ale i v zemích mimo Rakousko (např. v Německu). O obchodní značku a oprávnění vyrábět tyto koule se vedlo mnohou soudních sporů. Tato cukrovinka z tmavé čokolády, pistáciového marcipánu a nugátu má velice pestrou historii a patří mezi nejtypičtější suvenýry a dárky ze Salcburku.

Tip pro gurmány: v salcburku musíte ochutnat tradiční kulinářský hit – salcburské noky (Salzburger nockerl). je to velice sladký dezert, pochoutka je jedinečná i vizuálně.

Obilnou uličkou dojdeme až k rodnému domu Wolfganga Amadea Mozarta (Mozarts Gebursthaus), který bezpečně poznáme nejen podle pamětní desky a označení domu na fasádě, ale hlavně podle množství turistů před tímto domem. Nyní je v rodném domě Mozartovo muzeum.

Tímto jsme dokončili okruh po Starém městě a jsme opět u mostu Staatsbrücke. Nyní se můžeme podívat do Nového města (ve kterém je také mnoho historických památek, nové je pouze ve srovnání se starobylým Starým městem).

Nové město

Most Makartsteg s visacími zámky lásky

Po mostě přejdeme řeku Salzach a půjdeme po nábřeží kolem mostu Makartsteg. Ten je zajímavý tím, že na něj zamilované páry zamykají visací zámky (tzv. zámky lásky) a symbolicky si tím vyznávají lásku a stvrzují pevnost svého vztahu. Most je tak zatížen několika tunami kovu navíc. Dojdeme až k mostu Müllnersteg, kde se dáme doprava k zámku Mirabell (Schloss Mirabell). Kdo vstoupí do zámku, určitě ho zaujme mramorové schodiště a bohatě zdobený mramorový sál, který se dnes využívá pro koncerty a pro svatební obřady.

 

Mirabellská zahrada

Okolí zámku zdobí Mirabellská zahrada (Mirabellgarten). Pěstěné trávníky, upravené květinové zahrady a keře, kašny, fontány, sousoší inspirované klasickou mytologií. Zahrada trpaslíků se směšnými mramorovými trpaslíky, přírodní bludiště a divadlo… Prostě nádherný park, ze kterého se otevírá volný výhled na pevnost Hohensalzburg.

Vyjdeme ze zahrad a kolem secesní budovy Mozarteum (kde se konají koncerty a sídlí zde mezinárodní nadace Mozarteum) dojdeme k domu, kde W. A. Mozart žil (Mozarts Wohnhaus).

Od bydliště Mozartových si to můžeme namířit do další významné nákupní ulice – Linzer Gasse. V této rušné ulici se starými měšťanskými domy je mnoho obchodů, hotelů, restaurací a barů se zahrádkami… Z Linzer Gasse je odbočka na Kapucínskou horu (Kapuzinerberg) a ke Kapucínskému klášteru (Kapuziner kloster). Pod klášterem je terasa a schodiště, ze kterého je dechberoucí výhled na Staré město (z tohoto místa je i titulní fotografie k tomuto článku).

Tip pro horaly: navštivte nejvyšší horu v blízkosti salcburku – untersberg. dostupná je pěšky nebo lanovkou, vysoká je 1853 metrů a z vrcholu i jeho okolí nabízí krásné výhledy.

Popsanou prohlídku Starého i Nového města lze absolvovat v průběhu jediného dne. Kdo se však chce na některém místě více zdržet, navštívit nějaké muzeum, prohlédnout si interiér salcburského hradu nebo třeba jen ochutnávat místní speciality, vysedávat na některé z mnoha zahrádek a pozorovat klidný život města, musí si samozřejmě udělat na návštěvu Salcburku více času. Každopádně si Salcburk užijte!

 


Mapa:

Staré město

1 – Most Staatsbrücke, 2 – Starý trh, 3 – Mozartovo náměstí, 4 – Rezidenční náměstí, 5 – Dóm, 6 – Pevnost Hohensalzburg, 7 – Festivalový dům, 8 – Cukrárna Fürst, 9 – Rodný dům W. A. Mozarta

 

Nové město

10 – Most Staatsbrücke, 11 – Makartsteg, 12 – Zámek Mirabell, 13 – Zahrada Mirabell, 14 – Mozarteum,           15 – Mozartovo bydliště, 16 – Kapucínský klášter

 

 


Fotogalerie:

Starý trhMozartovo náměstíDómRezidenční náměstí s kašnouPohled z hradu na městoPohled z hradu na Alpy (vpravo hora Untersberg)Pevnost HohensalzburgAutor Mozartovo koulí Paul FürstCukrárna FürstObilná uličkaMost Makartsteg ověšený zámkyRodný dům W. A. MozartaZámek Mirabell (vlevo) a pevnost Hohensalzburg (vzadu)Dům, kde žil a tvořil W. A. MozartPohled na Staré město od Kapucínského kláštera

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací