Alpyprovšechny.cz

Okružní cesta nad lázněmi Bad Gastein

SPOLKOVÁ ZEMĚ: SALZBURSKO
OBLAST: PONGAU
POHOŘÍ: VYSOKÉ TAURY

Start: Bad Gastein (1000 m)

Cíl: Zitterauer Tisch (2463 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Údolí Gasteinertal je zajímavé z mnoha důvodů. Jedním z nich je, že téměř na jeho konci se nachází lázeňské městečko Bad Gastein. Malé město s radioaktivními lázněmi se rozkládá na úpatí vrcholu Graukogel. Ze sedmnácti zdejších pramenů denně tryská až 5 milionů litrů minerální vody s obsahem radonu, jejíž léčebné účinky znali místní obyvatelé již ve 14. století. Voda je teplá okolo 44 stupňů a užívá se k pití i koupelím. Léčí poruchy krevního oběhu a revma. Pro lázeňské účely byly upraveny i staré důlní chodby, ve kterých byl také vzduch obsahující radon. Léčivé prameny byly přivedeny potrubím dokonce i do osm kilometrů vzdáleného městečka Bad Hofgastein, starobylého městečka, které v 15. a 16. století patřilo díky těžbě zlata k nejbohatším v Salcbursku.

Lázeňské město Bad Gastein je výchozím místem pro pěknou okružní túru. Samo městečko je velice malebné, leží ve svahu a svou architekturou i členitostí částečně připomíná naše lázeňské město Karlovy Vary, takže stojí za samostatnou prohlídku – i proto, že středem města se valí působivý stometrový Gasteinský vodopád.

Túru zahájíme u stanice lanovky Stubnerkogelbahn. Ta nás vyveze až pod vrchol Stubnerkogel (2264 m), kde je hned jedna zajímavá atrakce. Kousek od horní stanice lanovky se nachází druhý nejvyšší visutý most v Evropě (po švýcarském Engelbergu) – Hängebrücke Stubnerkogel. Tento celoročně přístupný visutý most je dlouhý 140 m, 28 metrů nad zemí a je umístěn v nadmořské výšce téměř 2230 m. Podlaha mostu je jen 1 metr široká a je průhledná – tvoří jí kovová mřížka, aby se vítr neměl do čeho opřít. Protože visutý most je zajištěn také množstvím ocelových lan proti vibracím, dokáže tak snadno odolat větrům o síle až 200 km/hod. Přesto se most mírně pohybuje a jednotlivci trpící závratěmi můžou mít menší problém. Pro všechny ostatní to bude jistě skvělý zážitek.

Samotná pěší túra začíná od Gipfel Restaurant. Nejprve cesta vede po rovině kolem vyhlídkové plošiny s výhledem na Vysoké Taury i samotný Grossglockner, pak pokračuje mírným klesáním dolů. Po chvíli se začne cesta zvedat a vede upravenou pěšinou ke zdaleka viditelnému kříži Tischkogelu (2409 m). Od něj je krásně vidět jak na zaledněné vrcholy Vysokých Taur, tak také dolů do Gasteinertal.

Pokračujeme po bezpečné hřebenové trase k dalšímu, mírně vyššímu vrcholu Zitterauer Tisch (2463 m), který je sice bez vrcholového kříže, ale s kamennou plošinou, ze které jsou snad ještě krásnější výhledy do okolí. Z ní pak sestupujeme dolů k prvnímu rozcestí, na kterém se dáme doprava. Vracíme se cestou O. Reichertweg po vrstevnici zpět pod oběma navštívenými vrcholy. Příjemnou cestou se vrátíme k restauraci u lanovky, kde si můžete dát něco dobrého na posilnění a lanovkou sjet dolů do údolí.

 

jedná se o příjemný vycházkový okruh s nádhernými výhledy a adrenalinovým zážitkem na visutém mostu


Parametry túry:

Horní část lanovky – Tischkogel  cca 45 min. (1,7 km, převýšení 247 m)

Tischkogel – Zitterauer Tisch cca 15 min. (0,5 km, převýšení 54 m)

Zitterauer Tisch – Gipfel Restaurant cca 1,5 hod. (3,8 km)

Celá okružní cesta měří 6 km a trvá cca 2,5 hod.

 


Mapa:

 


Fotogalerie:

Údolí GasteinertalVisutý mostVisutý mostV popředí vrcholek TischkogelVrcholový kříž na TischkogelPohled od křížku do GasteinertalZitterauer TischVýhled z Zitterauer Tisch na Vysoké TauryZitterauer TischLázně Bad Gastein

Podobné příspěvky

Z městečka Krimml přes vodopády na Richter Hütte

Jirka

K Warnsdorfer Hütte a zpět údolím Krimmler Achental

Jirka

Smaragdová cesta (Smaragdweg)

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací