Alpyprovšechny.cz

Pohodová procházka na Kartnallhof

SPOLKOVÁ ZEMĚ: TYROLSKO

OBLAST: STUBAITAL
POHOŘÍ: STUBAISKÉ ALPY

Start: Neustift (1000 m)

Cíl: Kartnallhof (1250 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Protože túra z posledního příspěvku patřila mezi nejnáročnější, v tomto příspěvku dávám tip na túru (procházku), která je z těch dosud publikovaných určitě nejjednodušší.

Cesta není náročná časově ani fyzicky. Osobně tuto procházku absolvuji vždy v den příjezdu do Neustiftu (pokud čas příjezdu a počasí neumožní túru alespoň půldenní). Vnímám jí jako cestu zahajovací nebo “aklimatizační”.

Vlevo horní, vpravo spodní Kartnall

Kartnall jsou dva sousedící selské statky, které vznikly koncem 13. století ve stráních nad stubaiským údolím, protože toto údolí bylo často (zejména na jaře) zaplavováno. Věnovaly se (a dodnes se jako rodinné zemědělské podniky věnují) především chovu krav, koz a ovcí, produkci mléka a také výrobě tvarohu, másla a sýrů. Spodní statek se jmenuje Unterkartnall, horní statek se nazývá Oberkartnall.

Pro návštěvu těchto statků jsou minimálně dva zásadní důvody – tím prvním je nádherný panoramatický výhled z teras těchto statků na jihovýchodní část stubaiského údolí. Naši pozornost zleva upoutá nepřehlédnutelný dominantní vrchol Serles (2717 m), dále chata Elferhütte, která je téměř přesně naproti nám a nakonec ledovec Sulzenauferner po naší pravé straně. Od statků Kartnall je asi druhý nejlepší výhled na městečko Neustift (ten nejkrásnější je právě od chaty Elferhütte – bude zpracováno jako samostatný tip). Dalším důvodem je jedna z nejtypičtějších a nejchutnějších rakouských pochoutek – kaiserschmarrn (česky císařský trhanec). Že tento dezert na Kartnallu dělají nejlepší v širokém okolí tvrdí i místní obyvatelé v Neustiftu.

Kartnall před námi

Cestu začneme na parkovišti relaxačního centra Freizeitzentrum v Neustiftu . Od kruhového objezdu jdeme podél dětského koutku nahoru. Přejdeme silnici a ulicí Bachertalweg jdeme stále vzhůru. Ve stráni před sebou můžeme vidět statky Kartnall. Dojdeme až k lesu, který prudkými serpentinami projdeme. Když vyjdeme z lesa, čeká nás první vyhlídková plošina. Stezka nyní pokračuje v travnatém svahu, stoupání je mírné a statky před námi se rychle přibližují. Brzy jsme v cíli. Nejpříjemnější posezení je podle mého názoru v krásné místnosti spodního Kartnallu (viz titulní foto), který se někdy označuje také jako Jausenstation Hofer.

Zpět jdeme stejnou cestou k relaxačnímu středisku Freizeitzentrum. Zde můžete využít celoročně otevřený vnitřní bazén propojený s malým vyhřívaným venkovním bazénem. Dále můžete využít tobogán, solárium, saunu, masáže, je zde i kuželna nebo bar. Pokud by vám tento bazén připadal malý, v nedalekém městečku Telfes můžete využít mnohem větší a modernější vodní park StuBay.

TIP: pokud nechcete jít zpět stejnou cestou, udělejte si okružní cestu. pokračujte k horskému statku forchach. Od něj sejděte do obce milders a odsud zpět do neustiftu.

Ještě přidám informaci k tradiční pochoutce kaiserschmarren. Je to sladký moučník, který se však dá jíst i jako hlavní jídlo. Mají ho téměř na každé horské chatě nebo statku v Salcbursku i Tyrolsku. Receptů i způsobů přípravy je hodně a každý ho připravuje trochu jinak. Vždy je to ale natrhaná palačinka ze sladkého těsta, která se podává s ovocným pyré nebo s kompotem (nejčastěji z jablek, švestek, jahod nebo brusinek).

Vyzkoušet si ho můžete i doma, z mnoha receptů vybírám tento (zdroj salzburgerland.com):

Kaiserschmarren

Kaiserschmarrn na Kartnallu

Ingredience pro 6 osob:

240 g mouky

0,5 l mléka

5 lžic krystalového cukru

Špetka soli

1 polévková lžíce vanilkového cukru

8 vajec

Strouhaná kůra z půlky citronu (ideálně v bio kvalitě)

Trochu rumu

60 g rozinek

2 polévkové lžíce másla na smažení

Moučkový cukr na posypání

Postup

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Namočte rozinky do rumu a nechejte je nasáknout. Oddělte bílky od žloutků. Vymíchejte mléko, žloutky, vanilkový cukr, citronovou kůru a mouku do hladké pěny. Ušlehejte bílky se špetkou soli a cukrem, aby vznikl tuhý sníh. Do těsta ho přidávejte postupně, pokaždé jemně promíchejte, aby zůstalo nadýchané. Zahřejte máslo na žáruvzdorné pánvi (nakonec přijde do trouby) na mírném ohni a nalijte na ni celou směs, na kterou nasypejte rozinky. Nechejte smažit přibližně dvě minuty, dokud se vše nespojí a neztuhne. Pak celou „palačinku“ otočte na druhou stranu. Vložte do předehřáté trouby asi na 15 minut. Pak omeletu natrhejte dvěma vidličkami nebo špachtlí na nepravidelné kousky a posypte moučkovým cukrem. Podávejte s jablečným pyré nebo švestkovým rozvarem.

DOBROU CHUŤ!


Mapa:


Parametry túry:

Parkoviště Freizeitzentrum Neustift – Karnallhof cca 45 min. (1,5 km, převýšení 250 m)

Kartnallhof – Freizeitzentrum Neustift cca 30 min. (1,5 km, sestup 250 m)


Fotografie z túry:

NeustiftCesta lesemVyhlídkové místoCesta ve svahuKartnall před námiÚtulná místnost s pecíUvnitř je opravdu příjemně...Výhled z terasy UnterkartnallKartnall před mnoha lety...Kartnall před mnoha lety...Kartnall před mnoha lety...Kaiserschmarrn na KartnalluKartnall z druhé stranyCestou zpět

Podobné příspěvky

Do ledovcového království kolem jezírka Blaue Lacke

Jirka

Stubaiská vysokohorská značená cesta – etapa z Dresdner Hütte k Sulzenau Hütte

Jirka

Stubaiské alpy (Stubaital): K chatě Nürnberger Hütte

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací