Alpyprovšechny.cz

Tre Cime/Drei Zinnen – symbol Dolomit

PROVINCIE: JIŽNÍ TYROLSKO (ITÁLIE)

OBLAST: DOLOMITY
POHOŘÍ: SEXTENSKÉ DOLOMITY

Start: Rifugio Auronzo (2320 m)

Cíl: Okolo Tre Cime zpět k Rifugio Auronzo (2320 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Tre Cime di Lavaredo/Drei Zinnen je výjimečný a atraktivní skalní útvar nacházející se v Dolomitech. Dolomity jsou součástí Italských Alp, dělí se na Západní a Východní Dolomity a jako celek jsou pro svou mimořádnou krásu a jedinečnost od roku 2009 zapsány na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Vznikly přibližně před 250 miliony let tektonickým působením zemských desek a vyzdvižením mořského dna.

 

“Tři zuby”

Nejznámější skalní útvar Dolomit Tre Cime stojí ve Východních Dolomitech, v pohoří Sextenské Dolomity a je tvořen třemi vrcholy – nejvyšším Cima Grande/Grosse Zinne (2999m), Cima Ovest/Westlich Zinne  (2973 m) a nejmenším Cima Piccola/Kleine Zinne (2875 m). Jsou to půlkilometrové kolmé až převislé stěny, které jsou výzvou pro horolezce. Svou stopu zde zanechali i čeští horolezci, kteří zde absolvovali významné a zajímavé prvovýstupy a vytvořili ve stěnách Tre Cime nové lezecké cesty.

Vedle horolezců přitahují štíty Tre Cime jako magnet také amatérské i profesionální fotografy, kteří na ně pro jejich magickou krásu a fotogeničnost míří svými objektivy ze všech stran. Nejčastěji ze severní strany, odkud jsou štíty vidět v celé své kráse. Fotografovat se dají v průběhu celého dne a téměř za každého počasí. Nejkrásnější snímky vznikají při východu a západu slunce, odstín “Tří zubů” má pokaždé trochu jinou barvu.

Zajímavostí je, že u Tre Cime byl několikrát i dojezd etapy slavného cyklistického závodu Giro d´Italia. Cílová čára bývá pod chatou Rifugio Auronzo. Závěrečné stoupání je 11,5 km dlouhé, převýšení je přes 1000 metrů a sklon místy až 12 procent. V minulosti tu triumfovala třeba cyklistická legenda Eddy Merckx.

Tři skalní věže Tre Cime jsou samozřejmě cílem mnoha turistů – horalů. Mezi Tre Cime a dalšími vrcholy Sextenských Dolomit je situováno několik horských chat a jsou vzájemně propojeny turistickými cestami a horskými chodníky. Jedna z nejatraktivnějších a nejnavštěvovanějších cest je okruh okolo Tre Cime. Pojďme si ho projít.

TIP: nechcete-li potkávat na této trase davy turistů, vydejte se na cestu brzy ráno nebo naopak později odpoledne.

Východiskem může být jezero Misurina (1751 m), případně parkoviště u chaty Antorno (1880 m), která leží kousek nad jezerem. Odsud se můžeme dát pěšky k chatě Auronzo (2320 m). Nejsnadnější cesta k chatě Auronzo je ale cesta autem. Vyjet se dá po zpoplatněné silnici. Ušetříme čas i síly, utratíme ale mýto 30 euro (za osobní automobil). Vyberte si…

Pod Tre Cime (z jihu)

Od Rifugio Auronzo vede cesta 101. Vydáme se po ní směrem k chatě Lavaredo (2344 m). Jdeme přímo pod Tre Cime, ale z jižní strany a málokdo pozná, že právě toto je slavný “Trojzubec”. Má totiž úplně jiný vzhled, než ho známe z většiny fotografií (ty jsou nejčastěji právě ze severní strany). Od chaty Lavaredo se dáme krátkým stoupáním do sedla Paternsattel (2454 m). Ze sedla Paternsattel už se začínají rýsovat siluety skalních stěn Tre Cime tak jak je známe z většiny obrázků. Právě zde začíná většina návštěvníků fotografovat. Ze sedla je také v dálce vidět chata Dreizinnen Hütte, ke které budeme pokračovat.

Pěknou pěšinou dojdeme k chatě Dreizinnen Hütte (2405 m). Tato samoobslužná chata se nachází přibližně v půlce okružní trasy okolo Tre Cime a přímo vyzývá k odpočinku a občerstvení. U chaty je kromě pěkného dvojjezírka (Lago dei Piani) a kapličky také rozcestník a křižovatka mnoha turistických tras – např. k chatě Zsigmondy Hütte, k chatě Dreischuster Hütte nebo do údolí Fischleintal a do městečka Sexten.

My budeme pokračovat po okružní trase a vydáme se po značené pěšině 105. Klesáme do nejnižšího místa okružní cesty – na plošinu Pian da Rin (2169 m) – ze kterého opět musíme přibližně 100 výškových metrů vystoupat. Cestou směrem k chatě Langalm nemůžeme přehlédnout nedaleký vrchol Monte Cristallo    (3221 m) – jak pro jeho majestátní vzhled, tak i pro mnoho barevných odstínů, které v závislosti na denní době a intenzitě slunečního svitu nabízí (od šedobílé až po červenou…).

Jdeme borovicovou klečí, až dojdeme k chatě Langalm (2235 m). Tato chata je posledním občerstvovacím místem na trase. Chata je pěkně umístěná u tří malých jezírek a nabízí pohled na skalní věže Tre Cime opět z trochu jiného úhlu. Od ní už zbývá jít mírným stoupáním pěšinkou ve svahu až do sedla Forcella Col di Mezzo (2324 m). Ze sedla se vracíme k chatě Auronzo po rovinaté cestě s krásnými výhledy do krajiny.

 

TIP: k chatě dreizinnen hütte a k vrcholům tre cime se nemusí jít pouze nejfrekventovanější cestou od chaty auronzo, ale také třeba Údolím rienztal (z parkovišť u silnice č. 51).

 


Parametry túry:

Chata Auronzo – Chata Lavaredo cca 40 min. (2,1 km)

Chata Lavaredo – Chata Dreizinnen cca 60 min. (2,4 km)

Chata Dreizinnen – Chata Langalm cca 60 min. (2,9 km)

Chata Langalm – Chata Auronzo cca 50 min. (2,3 km)

 

Celá okružní cesta okolo Tre Cime trvá bez přestávek přibližně 3:30 hod.,  je dlouhá 9,7 km a celkové převýšení na trase je asi 400 metrů. Jedná se o jednoduchou nenáročnou túru.

 

Mapa:

 

 


Fotogalerie:

Rifugio Auronzo - výchozí bod túryPohled do údolí Vallone LavaredoChata Auronzo za námi...Okružní cesta 101Nádherná dolomitská krajina Chata Lavaredo se blíží...Od chaty Lavaredo do sedla PaternsattelChata Dreizinnen ze sedla PatersattelChata DreizinnenPohled od chaty na "Tři zuby"Lago dei PianiChata LangalmNádherná dolomitská krajinaTrojzubec při západu slunce

Podobné příspěvky

Seceda – jeden z nejkrásnějších vyhlídkových vrcholů Dolomit

Jirka

Kronplatz – jak vypadá vyhlášené lyžařské středisko v létě?

Jirka

Túra okolo vrcholu Langkofel

Čtenář

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací