Alpyprovšechny.cz

Túra okolo vrcholu Langkofel

PROVINCIE: JIŽNÍ TYROLSKO (ITÁLIE)

OBLAST: DOLOMITY
POHOŘÍ: DOLOMITY/SASSO LUNGO

Start: Sellajochhaus (2180 m)

Cíl: Okolo masivu Sassolungo zpět k Sellajochhaus (2180 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Mám velkou radost, že můžu uveřejnit první příspěvek, který napsal někdo jiný než já. O zážitky a fotky z túry se podělila Dita F. z Plzně, která v červenci 2019 navštívila s manželem a dvěma malými dětmi italské Dolomity. Zde je její tip na túru:

Langkofel (Sassolungo) je horský útvar prudce vystupující z údolí Val Gardena. Jeho vrchol měří 3 181 m. n. m. a nachází se přímo proti horské skupině Sella. My zvolili túru kolem tohoto masivu, která nabízí opravdu impozantní horské scenérie. Východiskem je parkoviště v průsmyku Passo Sella (2 180 m. n. m.) a nachází se mezi masivy Gruppo del Sella a právě Sassolungo).

Protože jsme měli sebou 2 děti, zvolili jsme místo úvodního prudkého stoupání (odhadem min na 60 min.) raději pro přiblížení malebnou (až historicky působící) kabinkovou lanovku pro dvě osoby, která nás z parkoviště dovezla až do úzké rozsedliny mezi vrcholy masivu k chatě Rifugio Toni Demetz. Úzké sedlo Forcela Sassolungo, do kterého je chata téměř vklíněna, je ve výšce 2 685 m. n. m. a příkře se láme do ledovcového karu (kar – prohlubeň obklopená strmými srázy vzniklá dlouhodobým působením ledovce). Nabízí tak nádherné výhledy na masiv Sella na jedné straně a vysoké štíty okolních hor na straně druhé.

Langkofelhütte/Rif. Vicenza

Následně začíná poměrně prudké klesání, které vede skalnatou sutí přes nespočet sněhových polí s řadou nestabilních balvanů. Hůlky v rukou jsou nezbytnou pomůckou. Cesta ledovcovým karem je opravdu atraktivní – příkré skalní stěny, sníh a šum vodopádů z útrob hor. Pokud se zahalíte stejně jako my na chvilku do mraků, které se tu stále prohání, působí místo až strašidelně. Po necelé hodině celkem náročného sestupu se před námi objevila malebná chata Langkofelhütte/Rifugio Vicenza (2 253 m. n. m.), kde je možné se občerstvit.

O kousek níže se skály rozestoupí a my pak z rozcestí pokračovali doprava po cestě 526, která vede nejprve po vrstevnici travnatým svahem a poté znovu skalnatým a suťovitým terénem, chvilku i zajímavým téměř kamenným mořem. Opět jsou zde sněhová pole (jedno větší nebylo snadné překonat bez uklouznuti), avšak už v bezpečném terénu. Poslední chatou na trase, kde je možné se občerstvit, je malebná modrobílá Rifugio Emilio Comici (2 154 m. n. m.), u které se nám otevírá panoramatický výhled na celou Gruppo del Sella. Odtud zbývá do cíle už jen cca 2,5 km pohodlnou širokou cestou, která jen mírně klesá k výchozímu parkovišti. Než k němu dorazíme, projdeme ještě “Kamenným městem” (Steinerne Stadt), které je “vystavěno” z mnoha obrovských spadaných balvanů.

Celý okruh se dá zvládnout za cca 3 až 3 a půl hodiny, nám s dětmi trval o dost déle – také díky neustálému zastavování na focení, protože tady prostě rozhodně je co fotit. 🙂

 

TIP: od chaty sellajochhaus využijte netypickou kabinovou lanovku vedoucí k chatě toni demetz. ušetříte si příkrý a náročný výstup k soutěsce langofelscharte (výškový rozdíl cca 400 m).

 


Parametry túry:

Chata Toni Demetz – Chata Langkofelhütte cca 45 min. (1,8 km)

Chata Langkofelhütte – Chata E. Comici cca 90 min. (4,2 km)

Chata E. Comici – Sedlo Passo Sella cca 60 min. (2,5 km)

 

Celá okružní cesta okolo vrcholu Langkofel trvá bez přestávek přibližně 3:15 hod.,  je dlouhá 8,5 km a celkové převýšení na trase je asi 220 výškových metrů nahoru a 730 výškových metrů dolů. 

 

Mapa:

 

 

 


Fotogalerie:

Kabinová lanovka vedoucí k LangkofelschartePohled na lanovku od Rif. Toni DemetzDůkaz, že cesta je i pro děti...Sestup suťovým polemZahaleni v mracích...Od chaty LangkofelhütteDůkaz, že cesta je i pro děti...Chata E. ComiciMapa

Podobné příspěvky

Seceda – jeden z nejkrásnějších vyhlídkových vrcholů Dolomit

Jirka

Kronplatz – jak vypadá vyhlášené lyžařské středisko v létě?

Jirka

Monte Piana – přírodní muzeum 1. světové války

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací