Alpyprovšechny.cz

Cesta k Berliner Hütte

SPOLKOVÁ ZEMĚ: TYROLSKO

OBLAST: ZILLERTAL
POHOŘÍ: ZILLERTALSKÉ ALPY

Start: Breitlahner (1258 m)

Cíl: Berliner Hütte (2042 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Zillertalskými Alpami vede vyhlášená Berlínská vysokohorská značená cesta. Tato cesta vede pod nejvyššími vrcholy Zillertalských Alp a spojuje 8 horských chat ve vlastnictví alpských spolků. Trasa začíná a končí v Mayrhofenu, ale napojit se na ní lze kdekoliv z údolí. Největší a nejstarší horská chata na této vysokohorské cestě je Berliner Hütte, podle které je celá tato značená trasa pojmenovaná. Berliner Hütte je jediná památkově chráněná horská chata v Alpách a její návštěva a nocleh na ní je nezapomenutelným zážitkem.

Jak se na tuto chatu nejsnadněji dostat? Túru začněte u hostince Breitlahner (1258 m), kde je placené parkoviště. Údolím Zemmgrund začnete pomalu stoupat, brzy minete chatu Klausenalm (1301 m) a pak pokračujete malebným údolím téměř po rovině. Po chvíli dojdete k prvnímu rozcestí, kde se dáte vlevo směrem k Berliner Hütte. Jde se stále po pohodlné široké cestě, i když její sklon se začíná celkem výrazně zvyšovat. Serpentinami se dostanete k chatě Grawandhütte (1636 m), která se krčí pod mohutným a širokým vodopádem a určitě stojí za to se zde chvíli zastavit a pokochat.

Nad chatou Grawandhütte se vám více rozevře údoli Zemmgrund. Nejprudší stoupání máte za sebou a nyní si můžete více všímat mohutných třítisícovek okolo. Mírným stoupáním po stále široké a bezpečné cestě to není daleko k chatě Alpenrosenhütte (1873 m), která leží v rovině naproti ukázkové moréně.

Od Alpenrosehütte začíná závěrečná pasáž výstupu k cíli cesty – k Berliner Hütte. Vystupujeme po horském chodníku, jdeme po pěšince, po kamenech nebo po dřevěných schodech. Posledních pár desítek metrů před chatou se jde po ohlazených kamenech a skaliskách (způsobeno pohybem a táním ledovce v minulosti), což za vlhka může znamenat nebezpečí uklouznutí.

Najednou se před námi objeví Berliner Hütte! Je to krásná stavba zvenku, a což teprve uvnitř… Tato chata je jedinečná mezi alpskými chatami a také jedna z největších – má 175 lůžek v pokojích, komorách a noclehárnách. Nachází se na samém konci údolí Zemmgrund a je obklopena několika třítisícovými vrcholy. Chata může být cílovým bodem nebo také výchozím místem pro turisty a horolezce. Berliner Hütte začala být stavěna v r. 1878 a otevřena byla v r. 1879. Postupně se přistavovala a rozrůstala.

Při vstupu do chaty budete ohromeni velkou vstupní halou s masivním dřevěným schodištěm s kobercem a velkým dřevěným lustrem. Stejně nádherná je dřevem obložená jídelna s vysokým stropem, která spíše připomíná luxusní jídelnu na zámku než na staré horské chatě. Zde si můžete vychutnávat tradiční speciality ve stylovém prostředí. Vedle jídelny je slunná venkovní terasa, která nabízí impozantní výhledy na okolní ledovcový svět.

TIP: doporučuji výlet k jezeru schwarzsee nad chatou berliner hütte (směrem k chatě greizer hütte)

Cesta k Berliner Hütte je krásná pohodová túra s úžasným cílovým místem. Doporučuji včas si na chatě rezervovat nocleh a na chatě přenocovat. Určitě na to nikdy nezapomenete… Užijte si to!

 


Parametry túry:

Hostinec Breitlahner – Grawandhütte cca 1:45 hod. (5 km), převýšení 378 m

Grawandhütte – Alpenrosehütte cca 1 hod. (2,7 km), převýšení 237 m

Alpenrosehütte – Berliner Hütte cca 0:30 hod. (1,3 km), převýšení 169 m

Cesta na Berliner Hütte trvá přibližně 3:15 hodin a je dlouhá 9 km, převýšení 784 m. Cesta zpět trvá asi 2:45 hod.

 

Mapa:


Fotogalerie:

Hostinec BreitlahnerVodopád na KlausenalmPohodová cesta údolím ZemmgrundPohled zpět do údolíChata GrawandhütteVodopád nad GrawandhütteChata AlpenrosehütteZávěrečné stoupání k Berliner HütteZávěrečné stoupání k Berliner HütteSchody do nebeBerliner HütteBerliner HütteJídelnaVstupní halaPokojíček

Podobné příspěvky

Okružní cesta okolo Olperer Hütte (Neumarkter Runde)

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací