Alpyprovšechny.cz

K jezeru Mutterberger See

SPOLKOVÁ ZEMĚ: TYROLSKO

OBLAST: STUBAITAL
POHOŘÍ: STUBAISKÉ ALPY

Start: Dresdner Hütte (2308 m)

Cíl: Mutterberger See (2480 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Tato túra nás opět zavede do divoké vysokohorské krajiny Stubaiských Alp a na vyhlášenou Stubaiskou vysokohorskou značenou stezku (Stubaier Höhenweg), kde střídání kouzelných přírodních zákoutí s místy až drsnou alpskou krajinou má svůj nezaměnitelný půvab. Jedním z přírodních klenotů na této stezce je i jezero Mutterberger See.

Stubaiská vysokohorská stezka

Jak se k tomuto jezeru dostaneme? Nejprve musíme dorazit až na konec uzavřeného, cca 30 km dlouhého údolí Stubaital, k alpskému hotelu Mutterberg – autem nebo autobusem. Zde silnice končí. Dál už musíme po svých, případně se nechat vyvézt lanovkou k Dresdner Hütte.  U dolní stanice lanovky Stubaier Gletscherbahn (Eisgrat) se nachází velké parkoviště, které bývá plné hlavně v zimních měsících. To proto, že Mutterberg je vstupní branou do největšího ledovcového lyžařského střediska v Rakousku, do známé lyžařské arény Stubaier Gletscher. Na tomto ledovci se s krátkými pauzami lyžuje celoročně, ale v létě zde potkáte samozřejmě více horských turistů než lyžařů.

Kdo chce šetřit síly, vyjede lanovkou až k Dresdner Hütte a túru začne až tam. Dresdner Hütte (2308 m) je chata ve vlastnictví německého alpského spolku (DAV) a patří spíše k těm větším chatám. V létě poskytuje zázemí horalům, v zimě lyžařům a skialpinistům.

tip č.1: od dresdner hütte můžeme vyjet lanovkou (nebo samozřejmě pěšky) na vyhlídkovou plošinu Top of tyrol (3210 m) s nádhernými výhledy na stubaiský ledovec a nejvyšší vrcholy stubaiských alp. odsud lze vyběhnout na blízký vrchol schaufelspitze (3332 m).

Od chaty se dá podniknout několik túr, např. pokračovat pěšky (nebo lanovkou) na vyhlídkovou plošinu Top of Tyrol (3210 m), absolvovat etapu Stubaiské vysokohorské stezky z Dresdner Hütte na Sulzenau Hütte přes sedlo Peiljoch (viz článek Stubaiská vysokohorská značená cesta – etapa z Dresdner Hütte k Sulzenau Hütte), nebo se vydat směrem k Mutterberger See.

My se vydáme k tomuto nádhernému jezeru. Nad chatou Dresdner Hütte půjdeme po směrovkách klikatou cestou prudce vzhůru. Brzy dorazíme k malebnému jezírku Egesen See (2500 m). V jeho okolí se na travnaté plošině spokojeně pase velké množství ovcí. Pár stovek metrů za jezírkem se průsmykem dostaneme “za kopec”, na stinný svah, kde i v létě bývá dost sněhu. Opatrně překonáme sněhové pole (kdo má trekové hole, má velkou výhodu…) a dostaneme se na pohodlnou cestu, kterou mírně klesáme do výšky 2290 m.

tip č.2: nad chatou Dresdner hütte je snadno dostupný vrchol egesengrat (2631 m), který je vlastně téměř po cestě nad jezírkem egesen see.

Z této cesty u rozcestníku odbočíme vlevo, překonáme ledovcový potok Daunkogelfernerbach a nastoupíme na alpskou stezku, kterou budeme stoupat až k Mutterberger See. Zde začíná ta hezčí část túry. Otevřou se nám krásné výhledy do údolí, na okolní hory, procházíme svahem porostlým alpskými růžemi a dalšími alpskými rostlinami. K cíli už to není daleko…

Mutterberger See

Brzy dorazíme k Mutterberger See (2480 m), v jehož hladině se zrcadlí okolní třítisícoví velikáni. Je to krásné fotogenické místo, vhodné pro odpočinek i pro případné osvěžení ve vodě. Je zde zvláštní ticho a klid – ideální příležitost pro načerpání energie z hor a dobití baterek.

Když se rozhodneme pro sestup, chvíli pokračujeme dál po Stubaiské stezce. Klesáním dojdeme k rozcestí, kde nás ukazatel z této stezky svede a nasměruje nás na cestu zpět k hotelu Mutterberg (Stubaiská stezka dále pokračuje na chatu Neue Regensburger Hütte).

Cestou dolů překročíme několik potoků, které stékají do údolí. Kocháme se překrásnou přírodou a užíváme si poslední úsek této parádní túry.


Mapa:

Cesta od chaty Dresdner Hütte přes jezero Mutterberger See až k parkovišti Mutterberg:


Parametry túry:

Dresdner Hütte – Egesen See  cca 30 min. (1,0 km, ↑ 192 m)  

Egesen See – Mutterberger See  cca 90 min. (3,4 km, ↓ 210 m, ↑ 190 m)

Mutterberger See – parkoviště u hotelu Mutterberg  cca 100 min. (4,4 km, ↓ 730 m)

Celkem je tato středně náročná túra dlouhá téměř 9 km a doba chůze u navržené trasy trvá cca 4 hodiny.

 


Fotografie z túry:

Dresdner HütteVyhlídková plošina Top of TyrolVýhled z Top of TyrolStoupání nad Dresdner HütteDresdner Hütte hluboko pod námi...Stádo ovcíOvce u Egesen SeeCestou k Mutterberger SeeJezero Mutterberger SeeVýhledy z cesty od jezeraVýhledy cestou zpět

Podobné příspěvky

Areálem SCHLICK 2000 pod vrcholy Kalkkögel

Jirka

Stubaiské alpy (Stubaital): z Oberissalm na Franz Senn Hütte

Jirka

Stubaiské alpy (Stubaital): K chatě Nürnberger Hütte

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací