Alpyprovšechny.cz

Pohodová cesta k vrcholu Rofanspitze

SPOLKOVÁ ZEMĚ: TYROLSKO
OBLAST: ACHENSEE
POHOŘÍ: ROFAN

Start: Maurach (970 m)                                   Cíl: Rofanspitze (2259 m)


Charakteristika:

Náročnost                                                         Atraktivita


Stručný popis trasy:

Vrchol Rofanspitze (2259 m) je druhým nejvyšším vrcholem pohoří Rofan, které se sousedním pohořím Karwendel obklopuje největší tyrolské jezero Achensee. Vápencové pohoří Rofan patří svou rozlohou mezi menší pohoří, svou atraktivitou ale mezi nejzajímavější. Nachází se zde spousta zajímavých vrcholů vysokých okolo 2200 m (vedle Rofanspitze např. Hochiss, Rosskopf, Seekarlspitze, Streichkopf, Sagzahn, Haidachstellwand, Spieljoch a další), jsou velmi blízko vedle sebe (takže z jednoho vrcholu je vidět na další) a na téměř každý z nich se můžete dostat jak pěší túrou, tak i ferratou (pro příznivce zajištěných cest je známý tento areál jako “Achensee 5 – Gipfel Kletersteig”).

Túru s výstupem na Rofanspitze začneme v městečku Maurach, ze kterého jezdí lanovka Rofanseilbahn k chatě Erfurter Hütte (1831 m). Odsud jdeme okolo horské chaty Mauritzalm (1809 m), za kterou odbočíme vpravo (cesta rovně nahoru vede na vrchol Hochiss – nejvyšší horu pohoří Rofan, viz článek Výstup na Hochiss – nejvyšší vrchol pohoří Rofan).

Po příjemné pěšině jdeme přes pastviny a louky, obdivovat můžeme okolní ostré vrcholy. Zanedlouho po mírném stoupání dorazíme do sedla Grubascharte (2102 m). Z tohoto místa uvidíme pod námi malé jezírko Grubersee a před námi konečně můžeme vidět vrcholek Rofanspitze, ke kterému vede opravdu jednoduchá pohodová cesta.

Na samotné vrcholu nás přivítá hejno kavčat žlutozobých. Kavče žlutozobé je typický obyvatel Alp, vyskytuje se zejména ve vyšších polohách. V pohoří Rofan je jich opravdu hodně a nepůsobí vůbec plaše, budou vám zobat z ruky. Pokud si nedáte pozor, snadno přijdete o svačinu.

Od vrcholového kříže je krásný výhled nejen na pohoří Rofan a Karwendel, ale i do údolí Inn a na Kützbuhelské a Zillertalské Alpy. Je také vidět jezero Zireiner See (1850 m), ke kterému lze sestoupit.

tip: pokud budete mít čas a chuť, můžete si udělat malou odbočku a vyběhnout na další blízký vrchol – haidachstellwand (2192 m).

Zpět se vrátíme po stejné stezce, která nás dovedla nahoru. Od Erfurter Hütte můžeme sjet dolů lanovkou nebo do Maurachu sejít pěšky.

 


Parametry túry:

Horní stanice Rofanseilbahn – Grubascharte  cca 70 min. (2,7 km, výstup 271 m)

Grubascharte – vrchol Rofanspitze  cca 40 min. (1,3 km, výstup 157 m)

Rofanspitze – horní stanice Rofanseilbahn   cca 90 min. (4 km, sestup 428 m)

Celkem túra trvá přibližně 3,5 hodiny a je dlouhá 8 km. 

 


Mapa:


Fotogalerie:

Pohled na Achensee od Erfurter HütteZačátek cesty k RofanspitzeHaidachstellwandGruberseeVrcholový kříž a pohled dolů na cestuPohled z vrcholu na pohoří Rofan a HochissKavčata na vrcholuZireiner SeeCestou zpět...

Podobné příspěvky

Výstup na Hochiss – nejvyšší vrchol pohoří Rofan

Jirka

Tyrolsko: okruh v pohoří Karwendel s výhledem na Achensee

Jirka

K vodopádu Dalfazer Wasserfall

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací