Alpyprovšechny.cz

Kronplatz – jak vypadá vyhlášené lyžařské středisko v létě?

PROVINCIE: JIŽNÍ TYROLSKO (ITÁLIE)

OBLAST: DOLOMITY
POHOŘÍ: PRAGSKÉ DOLOMITY (DOLOMITI DI BRAIES)

Start: Furkelhütte (1750 m)

Cíl: Kronplatz (2275 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Známá hora Kronplatz (Plan de Corones), která se nachází v Jižním Tyrolsku uprostřed údolí Pustertal, je  populární zejména jako zimní lyžařské středisko. Rozlehlá vyhlídková hora vysoká 2275 m však má co nabídnout i v létě a na podzim, zejména pěším turistům a cyklistům. Nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Na severu vidíme mohutné Zillertalské Alpy, na východě Lienzské Dolomity, na západě pohoří Ortles s nejvyšší horou tohoto pohoří Ortler a na jihu Marmoladu.

Tento kopec je velice zajímavý z mnoha důvodů. Například se zde jezdí Světový pohár v alpském lyžování, již několikrát byl na vrcholu dojezd cyklistického Giro d´Italia. Dominantou Kronplatz je největší a nejtěžší zvon v Alpách (váží přes 18 tun), který se jmenuje Zvon svornosti (Campana Concordia) a byl na vrcholu postaven v roce 2000. Symbolizuje mír a soužití mezi národy a každý den v poledne se rozezní jeho mocný zvuk. Dále se na Kronplatz nachází dvě zajímavá muzea (Messner Mountain Museum a Lumen), o kterých bude zmínka v závěru článku.

Na náhorní plošinu Kronplatz lze vystoupat po několika turistických trasách. Zde doporučená trasa vede ze sedla Furkelsattel, kam se pohodlně dostaneme autem. U malého jezírka je bezplatné parkoviště, kde necháme auto a vyrazíme po svých. Příjemnou lesní stezkou stoupáme po mírném jižním svahu hory Kronplatz. Když vyjdeme z lesa, napojíme se na širokou panoramatickou cestu, ze které už jsou nádherné výhledy na okolní pohoří.

Pohled z jižního svahu Kronplatz na okolní hory

 

Brzy dorazíme k horské chatě Graziani (2098 m), která nabízí zázemí pro odpočinek i občerstvení. Od chaty pokračujeme po značené cestě k vrcholu. Když už jsme kousek pod ním, začíná krátké prudší stoupání, které vede až k muzeu Lumen. Toto muzeum se již nachází na rozlehlé náhorní plošině – jsme na vrcholu Kronplatz.

TIP: Pro milovníky mtb disciplíny zvané downhill je zde několik sjezdových tratí různých obtížností.

Moderní budova Lumen je muzeum horské fotografie, kde jsou umístěny stálé i dočasné výstavy velkoformátových fotografií s horskou tématikou. V muzeu je i restaurace a prodejna, kde si můžete koupit knihy nebo jedinečné pohlednice věnované horské fotografii a poznávání hor.

Na protější straně náhorní plošiny je ještě jeden hit vrcholu KronplatzMessner Mountain Museum (MMM). Toto horské muzeum otevřel slavný jihotyrolský horolezec Reinhold Messner jako šesté v pořadí (prý už poslední) v roce 2015. Velice moderní stavbu z betonových dílů (z nichž každý má jiný tvar) a skla navrhla světoznámá designérka iráckého původu Zaha Hadid. Tato futuristická stavba je citlivě zasazena do horského terénu a vypadá velice nenápadně, protože je z velké části zapuštěná do skály. MMM Corones je věnováno historii horolezectví a tradičního alpinismu a je mj. vybaveno mnoha zajímavými předměty z Messnerovo horolezecké sbírky.

Když nastane čas pro návrat, vydáme se po značené cestě Prackenweg. Čeká nás snadný sestup po pohodlné cestě zpět do výchozího bodu. Protože na Kronplatz jsou v provozu některé lanovky i v létě, je možné cestu různě kombinovat a lanovku k výstupu nebo sestupu využít. Kronplatz je tak snadno dostupný a nabízí krásné zážitky opravdu pro všechny.

 


Parametry túry:

Furkelhütte – Chata Graziani cca 70 min. (2,5 km, převýšení 348 m)

Chata Graziani – vrchol Kronplatz cca 60 min. (2,0 km, převýšení 177 m)

vrchol Kronplatz – Furkelhütte (cestou Prackenweg) cca 90 min. (4,2 km, sestup 525 m)

Celkem tak okružní túra okolo Kronplatz trvá 3,5 až 4 hodiny, je dlouhá 8,7 km, celkové převýšení je 525 m. Vzhledem k popsaným možnostem je na  vrcholu možné strávit spoustu času.

 

Mapa:

Okružní cesta okolo Kronplatz:


Fotogalerie:

Začátek cesty...Rifugio GrazioniPohled z cesty dolů do údolíMuzeum LumenVrcholový kříž KronplatzKaplička na vrcholuZvon Concordia 2000Pohled od zvonuZvon Concordia 2000Messner Mountain Museum (MMM)Interiér MMMMMMSjezd (downhill) z vrcholuCestou zpět...

Podobné příspěvky

Tre Cime/Drei Zinnen – symbol Dolomit

Jirka

Monte Piana – přírodní muzeum 1. světové války

Jirka

Túra okolo vrcholu Langkofel

Čtenář

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací