Alpyprovšechny.cz

Seceda – jeden z nejkrásnějších vyhlídkových vrcholů Dolomit

PROVINCIE: JIŽNÍ TYROLSKO (ITÁLIE)

OBLAST: DOLOMITY
POHOŘÍ: GEISLERGRUPPE

Start: Ortisei/St. Ulrich

Cíl: Seceda (2519 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Vrchol Seceda (2519 m) se nachází na slunné straně údolí Val Gardena, na úpatí přírodní rezervace Parco Naturale Cisles – Odle. Je součástí pohoří Geislergruppe, které je usazeno mezi údolími Val di Funes a Val Gardena a je charakteristické svými rozeklanými ostrými skalními věžemi. Seceda a její okolí nabízí hustou síť krásných turistických tras různých délek a náročností. Tato oblast je velice vhodná i pro rodiny s dětmi. V létě zde lze vedle pěších túr využít i horská kola nebo vyzkoušet paragliding a tandemové seskoky. V zimě se oblast Secedy promění v dokonalý lyžařský areál.

Na Secedu vede několik přístupových cest. Z údolí Val di Funes vede přes Brogleshütte a sedlo Forcella Pana značená turistická trasa, která je aktuálně z důvodu padajícího kamení uzavřena! Snadno se na Secedu dostanete z obcí Ortisei, St. Christina a Selva, které jsou v údolí Val Gardena. Val Gardena je jedním z pěti dolomitských údolí,  kde ještě část obyvatel mluví původním jazykem – ladinsky. Musíte si tak zvyknout, že v této oblasti jsou např. názvy obcí uváděny trojjazyčně (ladinsky, italsky, německy).

Nejjednodušší a nejrychlejší cesta na vrchol vede lanovkou z Ortisei. Kdo nechce z jakéhokoliv důvodu využít lanovku, musí počítat s dlouhým cca 4 – 5 hodinovým výstupem a převýšením 1250 m. Je možné zvolit i variantu, že vystoupíte v mezistanici Furnes a dojdete jen zbývající část (i když ta je nejstrmější).

Já rozhodně doporučuji lanovku, i když není vůbec levná. Ušetříte ale nohy a hlavně čas, který můžete skvěle strávit nahoře.

Pastviny pod Secedou (vzadu Sassolungo)

Od horní stanice lanovky vede cesta k vrcholovému kříži, kde budete tak za 10 min. Z vrcholu si můžete vychutnat nádherné panoramatické výhledy na Dolomity. Můžete vidět masivy Tofana, Sella i nejvyšší horu DolomitMarmoladu (3343 m). Až si výhledy dostatečně užijete, můžete se vydat na túru. Velkolepý hřeben Seceda je začátkem krásné okružní cesty přes Rifugio Firenze/Regensburger Hütte.

Z vyhlídky na vrcholu pokračujte po značené cestě 2B ke skalním věžím Fermeda. Právě z této cesty jsou nejkrásnější a nejznámější fotografie z oblasti Seceda. Pokračujte po stezce 2B k impozantnímu skalnímu útvaru Pieralongia (2297 m). Vypadá jako dva vysoké menhiry, které však nevztyčil člověk, ale příroda. Určitě je nepřehlédnete. Kousek od Pieralongia se nachází stejnojmenná chata. Zde, stejně jako na mnoha dalších horských chatách v okolí, se můžete nechat hýčkat regionálními kulinářskými lahůdkami a dopřát si některé z jihotyrolských dobrot.

Od Pieralongia se vydejte směrem k chatě Rifugio Firenze/Regensburger Hütte (2037 m). Tato alpská chata opět nabízí skvělé zázemí a mě osobně poskytla azyl, když mě v blízkosti chaty zastihla krátká, ale velice silná bouřka. Je to nejnižší bod této túry.

Z chaty vede několik tras zpět k horní hranici lanovky Seceda. Cestou potkáte mnoho dalších horských chat a můžete dosyta zažívat a vychutnávat jejich pohostinnost.

TIP 1: na secedu se dostanete i lanovkou col raiser ze st.christiny. Můžete absolvovat stejný okruh, jen se na něj napojíte jinde.

To, že jsou Dolomity překrásné, je jasná věc. Jedinečnost a význam tohoto zvláštního regionu uznalo UNESCO v červnu 2009. Tato instituce vyhlásila území Dolomit o rozloze více než 142 tis. hektarů za světové dědictví a Dolomity tak získaly status zvláštní ochrany. A Seceda patří mezi nejatraktivnější místa v Dolomitech. Má úžasnou atmosféru v každou roční i denní dobu a za každého počasí. Návštěvu toho místa rozhodně doporučuji.

 


 

Parametry túry:

Horní stanice lanovky – vrcholový kříž cca 10 min. (350 m)

Vrcholový kříž – Pieralongia cca 60 min. (3,0 km)

Pieralongia – Rifugio Firenze/Regensburger Hütte cca 40 min. (2,1 km)

Rifugio Firenze/Regensburger Hütte – Horní stanice lanovky cca 100 min. (3,8 km)

Celá okružní cesta je dlouhá 8,9 km, bez přestávek vám zabere přibližně 3,5 – 4 hodiny a překonáte převýšení okolo 500 m.

 

 

Mapa:

Cesta od horní stanice lanovky Seceda k chatě Rifugio Firenze/Regensburger Hütte a zpět:

 

 


Fotogalerie:

Seceda a věže FormedaSeceda - vrcholový křížPastviny pod Secedou (vzadu Sassolungo)PieralongiaPieralongia z jiného úhluRifugio Firenze/Regensburger HütteOdles - jedna z mnoha chat na cestěKapličkaBaita Daniel - jedna z mnoha chat na cestěLouky a pastviny pod Secedou

Podobné příspěvky

Tre Cime/Drei Zinnen – symbol Dolomit

Jirka

Túra okolo vrcholu Langkofel

Čtenář

Monte Piana – přírodní muzeum 1. světové války

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací