Alpyprovšechny.cz

Ebner Joch – ostrý vrchol nad jezerem Achensee

SPOLKOVÁ ZEMĚ: TYROLSKO
OBLAST: ACHENSEE
POHOŘÍ: ROFAN

Start: Maurach (970 m)

Cíl: Ebner Joch (1957 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Tento tip nás opět zavede k největšímu tyrolskému jezeru Achensee. Podle mnohých patří mezi nejkrásnější jezera Rakouska. Oblast Achensee je mimořádně atraktivní svými přírodními kulisami a nabízí nespočet sportovních i rekreačních příležitostí (viz předchozí články v rubrice “Achensee“).

Pohled na Ebner Joch

Tentokrát si uděláme výšlap na vrchol Ebner Joch (1957 m). Tato zajímavá a výrazná hora s ostrým vrcholem je dobře viditelná téměř ze všech frekventovaných míst jižní oblasti Achensee – z obcí Maurach i Pertisau, z lanovky Rofanseilbahn i z protější lanovky Karwendel-Bergbahn, z okolních vrcholů… I když Ebner Joch nepatří mezi nejvyšší vrcholy v oblasti, určitě hned upoutá naší pozornost a láká k výstupu na něj. Je to výzva, kterou bychom měli přijmout…

Túru začneme na parkovišti u dolní stanice lanovky Rofanseilbahn v Maurachu – zde můžeme pohodlně a bezplatně odstavit auto. Vyrazíme východním směrem přímo k hoře Ebner Joch. Brzy se napojíme na lesní cestu Notburgaweg, která vede nad hlavní příjezdovou cestou do Maurachu od dálnice mezi Kufsteinem a Innsbruckem. Po široké lesní cestě půjdeme téměř po rovině přibližně 1,5 km, než dojdeme k rozcestí. Na něm odbočíme směrem na chatu Astenau – Alpe. Začíná stoupání řídkým borovicovým lesem. Stín a chlad horského lesa oceníme zejména v horkých letních dnech.

Když projdeme lesem, dostaneme se na plošinu, kde je jednak horská chata Astenau – Alpe, jednak krásná zrekonstruovaná kaplička Notburga Kapelle, která je zpřístupněná i pro kolemjdoucí návštěvníky. Kaplička i lesní cesta dostaly jméno po zbožné ženě, která svého času sloužila jako služka v nedaleké obci Eben a která je římskokatolickou církví uctívána jako světice. Přestože sama byla chudá, vynikala pomocí a láskou k chudým. Tou ženou je svatá Notburga Ebenská.

Kirchenspitz (1770 m)

Z plošiny je vidět cíl naší cesty – vrchol Ebner Joch s vrcholovým křížem. Také se zde nabízí krásné výhledy např. na Zillertalské Alpy nebo do údolí Inn. V chatě Astenau – Alpe si můžeme dopřát odpočinek i občerstvení, pokud je pěkné počasí, můžeme si posedět na slunečné terase. Chata s kapličkou jsou zhruba v polovině stoupání na vrchol. Když se rozhodneme pokračovat, propleteme se mezi zvědavými kravkami a stoupáme vzhůru. Vzrostlé borovice vystřídá kosodřevinový les. Kleč vysoká maximálně 2 metry už neposkytuje takový stín a pokud svítí slunce, není se kam schovat. Protože jdeme po jižním svahu, může to být hodně úmorné. I proto je lepší vyrazit hned ráno.

Strmějším stoupáním dorazíme k rozcestí. Cesta vpravo vede také na vrchol, je kratší, ale je do prudkého stoupání. Lepší je dát se cestou vlevo, která je pohodlnější a navíc se můžete podívat k vrcholku Kirchenspitz (1770 m), kam vede odbočka. Zajdete si pouze pár metrů navíc, ale vyplatí se to. Je zde krásný vrcholový kříž, menší, ale jinak téměř stejný jako na Ebner Joch, a také krásné výhledy do okolí.

tip č. 1: pŘíznivci Geocachingu, tzv. “kačeři” jistě ocení, že na vrcholu ebner joch i na nižším kirchenspitz jsou k nalezení kešky.

Vrátíme se zpátky na stezku a v poslední části výstupu stoupáme prudkými serpentýnami k vrcholku Ebner Joch. Je to špička, kde není moc místa a vejde se tam pouze pár lidí. Z nejvyššího bodu této hory si můžeme vychutnat úžasný panoramatický výhled na pohoří Rofan, Karwendel, na jezero Achensee, do údolí Inntal, na Kitzbühelské a Zillertalské Alpy. Až si dostatečně vychutnáme sladký vrcholový pocit a trochu si odpočineme, můžeme zahájit sestup.

Serpentýnami se vrátíme zpět na rozcestí a dáme se doprava (doleva vede cesta, po které jsme přišli). Kráčíme ve skalní stěně těsně nad protilavinovými zábranami. Pak úzkou cestou mezi klečí klesáme, až dojdeme k suťovému poli, které musíme překonat. Stále máme na očích jezero Achensee a před námi pohoří Rofan s nejvyšší horou této horské skupiny – Hochiss (2299 m) – výstup na něj viz článek Výstup na Hochiss – nejvyšší vrchol pohoří Rofan.

Za chvíli se ponoříme do lesa a jdeme stezkou Hubersteig až k rozcestí, na kterém odbočíme vlevo dolů k chatě Buchauer Alm (1385 m), od které už vede pohodlná široká cesta až k výchozímu bodu naší túry – na parkoviště u lanovky Rofanseilbahn v Maurachu.

tip č. 2: pokud si chce někdo okružní túru usnadnit, může využít lanovky rofanseilbahn, vyjet k erfurter hütte (1831 m) a od ní jít na ebner joch z druhé strany. Sice nejdříve musíte sestoupit do nadmořské výšky cca 1500 m, převýšení na vrchol pak bude necelých 500 výškových metrů.

Jedná se o krásnou okružní túru v nádherném prostředí, která vám trochu fyzické energie vezme, ale hodně psychické energie a pohody dodá. Určitě na ní budete rádi vzpomínat…


Parametry túry:

Maurach (parkoviště) – chata Astenau Alpe  cca 90 min. (3,4 km, výstup 510 m)

Astenau Alpe – vrchol Ebner Joch  cca 60 min. (1,7 km, výstup 477 m)

Ebner Joch – Buchaer Alm  cca 90 min. (2,9 km)

Buchaer Alm – Maurach (parkoviště)  cca 60 min. (2,5 km)

Celkem túra trvá přibližně 5 hodin a je dlouhá 10,5 km. Z Maurachu na vrchol Ebner Joch vystoupáte téměř 1000 výškových metrů.


Mapa:


Fotogalerie:

Astenau AlpeNotburga KapelleStezka lesemVýhled na Achensee z cestyVrcholový kříž Ebner JochAchensee z vrcholuRozhled z vrcholuProtilavinové zábranyCesta přes kamenné polePřed námi Rofan s nejvyšší horou Hochiss (označena šipkou)Buchauer AlmOhlédnutí za Ebner Joch

Podobné příspěvky

K vodopádu Dalfazer Wasserfall

Jirka

Túra podél jezera Achensee

Jirka

Pohodová cesta k vrcholu Rofanspitze

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací