Alpyprovšechny.cz

Na co si dát pozor při výběru bot

Jak si správně vybrat boty?

Boty jsou základním vybavením každého turisty a jsou o to více důležité, pokud hodláte provozovat turistiku v horách. Bez nich to prostě nejde! Ale jak se rozhodnout mezi tím obrovským množstvím, kterému jsme vystaveni v obchodech? Jak si vybrat mezi typem, materiálem a konkrétními značkami?

Pojďme si trochu přiblížit a ujasnit si, co od bot vlastně očekáváte. Plánujete chodit spíše po asfaltových cestách a lesních pěšinách? Nebo jste už trochu pokročilejšími horaly a plánujete se vydat na lesní cesty plné kořenů, na kameny, skalnaté povrchy a šotolinu? Anebo jste zlatý střed a potřebujete, aby vaše boty byly co nejuniverzálnější?

Nejběžnější rozdělení outdoorových bot je na nízké (trekové) boty a na boty vysoké, nad kotníky (tzv. pohory). Nízké trekové boty bývají zpravidla měkčí, lehčí, pohodlnější, umožňují volný pohyb kotníku. Hodí se spíše na lehké túry, na asfaltové nebo zpevněné cesty, na lesní stezky. Vysoké kotníkové boty (pohory) váží více, jsou pevnější a tužší a hodí se spíše na náročnější túry a do drsnějšího terénu. Pevně vám drží kotník a také ho chrání před bočními nárazy o kameny, což je jedna z výhod, které vám vysoká bota poskytne. Další výhodou kotníkové boty je vyšší stabilita při chůzi v nerovném terénu.

Pokud se nedokážete rozhodnout, který typ bot zvolit, případně často střídáte terén a kombinujete různé cesty, doporučuji pořídit si oba typy bot a měnit je v závislosti na túře, která vás právě ten daný den čeká. Je daleko praktičtější mít víc párů bot, protože je můžete využívat přesně podle aktuální situace a navíc vám déle vydrží.

Nejdůležitějším kritériem kvalitních bot je to, aby zachovaly vaše nohy v suchu a dobře je ochránily před deštěm. Musí poskytnout kvalitní ochranu před mokrem, přitom musí být vysoce prodyšné, tj. voda dovnitř NE, vlhko a pot z boty ven ANO. Toto umožňují různé typy membrán, nejznámější je asi membrána Gore-Tex (ale je mnohem více druhů).  Bez membrány bych boty nikdy nekupoval – když jdete na túru, nikdy nevíte, kdy začne pršet, jestli nebudete muset překonat nějaký menší potok nebo přejít mokrou louku. Značkoví výrobci boty proti prosáknutí testují ve speciálních laboratořích, simulují v nich dlouhotrvající déšť, namáčejí boty ve vodní lázni a zjišťují, zda-li bota uvnitř zůstává suchá. Na trh dodávají kvalitní zboží. Boty s membránou jsou sice mírně dražší než ty bez ní, ale toto je tak zásadní věc, že se do ní určitě vyplatí investovat.

Další důležitou vlastností kvalitních bot je podrážka a její přilnavost. Podrážka by měla být tuhá a pevná, ani v prudkém svahu se nesmí kroutit. Také si dobře prohlédněte, jak je podrážka vzorovaná, čím silnější a výraznější vzor na ní je, tím lehčí je chůze po nerovných kamenitých terénech. Přilnavost podrážky znamená, že boty musí pevně sedět na mokrém i suchém povrchu jako přilepené. Přilnavost podrážky však v obchodě těžko zjistíte. Boty buď musíte vyzkoušet přímo v terénu nebo dát na radu prodejců, nejlépe ve specializovaných obchodech (např. v HUDY). Další možnost je najít si na internetu různé srovnávací testy a podle nich zkusit vybrat. Dnes je ale tolik dobrých bot, že pokud vsadíte na osvědčené značky, těžko uděláte chybu. Někdy rozhodne pouze to, jak bota padne. I já sázím na osvědčené značky, kterých je mnoho. Vybírat můžete např. ze značek Asolo, Salomon, Aku, Lowa, Adidas, Salewa, Hanwag, La Sportiva, Meindl a dalších.

Důležitým krokem výběru je, aby vám boty perfektně padly. Už do obchodu si vezměte ponožky, ve kterých na túry chodíte, protože ty vám tvar vaší nohy mírně pozmění. Někde jsem i četl, že byste boty měli zkoušet v odpoledních hodinách, kdy už nohy mají “něco za sebou” a jsou mírně oteklejší než ráno.

Vždy si vyzkoušejte více modelů, a to i přesto, že se vám třeba zase až tak úplně nelíbí. Je to vhodné proto, že můžete pak porovnat, které padnou nejlépe. Jestli vám přijde, že ani jedny nejsou to pravé ořechové, existuje možnost koupě vložek, které botu zase “vystelou” trochu jiným způsobem a může vám pak na noze sedět lépe. Také vložky přispějí lepšímu rozložení váhy a zabraňují otlačování nohou na nejslabším místě. S botami na nohou se vůbec nestyďte a obejděte obchod tolikrát, dokud si nebudete jisti, jak se v botách cítíte.

Před tím, než se vydáte na samotnou túru, si boty vyšlápněte. Vezměte je na procházku v okolí domova, do města nebo třeba na menší výlet. Opět je to hlavně z toho důvodu, aby se nová bota přizpůsobila tvaru vaší nohy a vám bylo v botách příjemně.

Nepodceňujte ani šněrování, mělo by být dostatečně pevné, aby bota správně držela, ale zase ne až tak pevné, aby vám noha pod tlakem odumírala. Pohory šněrujte poctivě až nahoru, aby vám bota mohla poskytnout co nejlepší oporu. Kotníkové boty (pohory) často mají tzv. variabilní šněrování s blokovacími háčky – bota se pak dá zavázat různě pevně, např. dole pevněji a nahoře trochu volněji. Docílíte tím daleko většího pohodlí.

Nejdůležitější tedy je, jak se v botách cítíte. Jestli vás nikde netlačí, jestli vás nikde nekoušou. Jestli se v nich cítíte pohodlně, stabilně a nejsou pro vás těžkým závažím. Přeci jen boty jsou základní výbava, bez které do hor určitě nepojedete, takže jejich výběru dejte pořádnou prioritu!

SHRNUTÍ:

  • Dobré boty do hor musí zejména pohodlně sedět.
  • Měly by být pevné a tvrdé zvenku, měkké a příjemné uvnitř.
  • Musí udržet nohy v suchu, tj. mít nepromokavý svrchní materiál a prodyšnou membránu.
  • Musí mít pevnou a neklouzavou podrážku se vzorkem.
  • Musí bezpečně držet nohy při chůzi nerovným terénem.
  • Dobré vložky do bot zvyšují komfort nošení i jistotu kroku.

Jaké máte zkušenosti s výběrem bot vy? Dáváte přednost nízkým nebo vysokým? Podělte se se svými zkušenostmi.

 

Výběr správných bot na horské túry není jen tak… Nechte si poradit.

 

Osobně mohu doporučit online obchod 4camping.cz, se kterým jsem dlouhodobě spokojený.


Podobné příspěvky

Balící seznam: co nezapomenout doma

Jirka

Jak vybrat správné hůlky?

Jirka

Bezpečnost v horách

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací