Alpyprovšechny.cz

Jak vybrat správné hůlky?

 

Hůlky, aneb abych se měl od čeho odpíchnout a o co zapřít

Za poslední léta se rozmohl trend hůlek při turistice. V Alpách s nimi potkávám už každého druhého. A ti první je mají složené a koukají jím z batohu. Využití hůlek při chůzi nabírá na oblíbenosti i přesto, že někteří lidé stále nechápou, k čemu mají opravdu sloužit.

Jsou ale opravdu nutné? Jak si je vybrat? Jaký materiál, hmotnost a výšku? Společně se probereme následujícími informacemi, aby pro vás výběr byl co nejjednodušší.

Nejdůležitější ze všeho – potřebujete je vůbec? Já osobně bych každému z vás doporučil, pokud tedy máte tu možnost, půjčte si je a vyzkoušejte nanečisto. Klidně někde v okolí vašeho domova, na nějaké menší procházce nebo přímo v horách. Lepší samozřejmě v terénu, abyste vyzkoušeli pohyb s nimi do kopce i z kopce dolů. Při chůzi byste je absolutně neměli vnímat a měl by vám být pohyb s nimi naprosto přirozený.

Určitě bych ale nedoporučil, abyste používali jen jednu. Tím dochází k zapojení pouze jedné poloviny těla a jako následek hrozí nestabilita a vychýlení se na jednu stranu. Kdo si je totiž nevyzkouší, nemůže posoudit, zda mu opravdu vyhovují a jestli jsou pro něj při turistice něčím přínosné. Troufám si tipnout, že 95 % z vás je uvítá a pohyb s nimi pro vás bude snazší. Ale přeci jen zbylých 5 % usoudí, že mu spíše překáží.

A jaké jsou tedy jejich výhody? Jako hlavní bod bych uvedl, že vám vytváří oporu při chůzi. Odpichujete se s nimi do kopce, opíráte se o ně při sestupech a na rovinkách vám drží krásný rytmus chůze a rozpohybují celé tělo. Tím se usnadní i pravidelnost vašeho dýchání, která je při turistice velmi často podceňována. Tlumí nárazy vašich kloubů, například při dlouhých náročných sestupech, což ocení především ti z vás, kteří trpí na bolavá kolena nebo záda. Také je oceníte, pokud nosíte těžký batoh na zádech. S ním je vyvažování rovnováhy o něco těžší a možnost opřít se ve dvou dalších bodech navíc se vám může sakra hodit.

Hůl se skládá ze samotného těla, ve kterém bývá zabudovaný odpružující systém, z hrotu na konci, který bývá krytý tzv. botičkou, rukojeti a poutka. Pokud hůlky plánujete používat i v zimě, měly by mít v nabídce také talířek nad hrotem.

Existují dva základní typy – hole teleskopické a hole pevné. První typ je podle mě daleko praktičtější. Jejich kouzlo spočívá v tom, že si sami můžete navolit výšku hole, přesně jak budete potřebovat. Také je můžete složit a zaberou méně místa, nebo je půjčit menšímu kamarádovi, který si je nastaví na svou potřebu. Také je více typů jejich nastavitelnosti a ze své zkušenosti vám můžu říct, že ty šroubovací se mi příliš neosvědčily. Já osobně mám radši ty, co se dají zamykat vnější spojkou/přezkou, přijdou mi o něco stabilnější, déle vydrží a nastavování délky je mnohem pohodlnější.

Pokud se rozhodnete pro teleskopické, další otázkou je, jak vysoké si je nastavit. Všude se dočtete různé výpočty na správnou výšku nastavení, ale myslím si, že pokud si nastavíte hůl podle vzorce a nebude se vám chodit příjemně, nemá to cenu. Jednoduše si to vyzkoušejte a uvidíte sami. Pokud absolutně tápete, zkuste je nejprve nastavit přibližně tak, abyste v lokti svírali pravý úhel a následně dolaďte detaily.

Druhou možností jsou hole pevné, které už koupíte v dané výšce, nemůžete je složit, ani půjčit výškově odlišnému kamarádovi. Ovšem mají delší životnost a jedinou možnou poruchou je zlomení nebo opotřebování rukojeti.

Z jakého materiálu hole jsou? Nejlevnější hole bývají vyráběny z hliníku, které ale nejsou ty nejoblíbenější kvůli jejich trochu větší hmotnosti. Ty o stupeň vyšší jsou ze sklolaminátu, cena je pořád poměrně přijatelná a hmotnost samotných holí už je pro turistu příjemnější. Ty “nejlepší” hůlky jsou vyrobeny z karbonu a zajišťují perfektní odpružení při otřesech o zem. Jenže které jsou ty nejlepší? To já vám bohužel přesně neřeknu, snad jen poradím, že při výběru materiálu si ujasněte, jak často je budete používat a kolik do nich chcete investovat. Materiál ve finále není zas až tak důležitý.

A samozřejmě i rukojeť bývá vyráběná z nejrůznějších materiálů – nejčastěji se objevuje v obchodech korek, plast nebo všemožné směsi. Za mě vítězí korek! Je pohodlnější, příjemnější a měkčí, ruka se na něm tolik nepotí. Plast už takové výhody nemá, je ale zase méně náročnější na údržbu a čistění. Na gumovém povrchu se vám lehce mohou vytvářet puchýře. A i typ materiálu rukojeti je velmi individuální. Musíte si sami vyzkoušet, co vám sedne do ruky.

Pro lepší bezpečnost taky pokukujte po kvalitním poutku, které vám rukojeť ještě více připnou k ruce. Pokud byste hůl třeba nějakou náhodou pustili, poutko vám ji na ruce udrží, takže nebudete hůl hledat nikde v údolí.

Hole také můžete využít jako pomoc při boji se zvěří, jako cepín při náročnějších túrách nebo jako kosu při prodírání se bujnou horskou vegetací. 

Hůlky oceníte v terénu, když budete nuceni zapojit celé tělo. Čím vymakanější bude odpružovací systém na tlumení vibrací od země, čím pevnější budou hroty a jak  moc budou hůlky vážit, to vše se odrazí na finální ceně. Ujasněte si, jak moc do nich chcete investovat a řiďte se podle toho, aby vám byly do ruky co nejpříjemnější a při pohybu co nejužitečnější.

Podělíte se o zkušenost, jak jste si s výběrem hůlek poradili vy?

 

Podobné příspěvky

Balící seznam do Alp: co nezapomenout doma

Jirka

Na co si dát pozor při výběru bot

Jirka

Lékárnička vs. krabička první pomoci – doporučený obsah

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací