Alpyprovšechny.cz

Stubaiská vysokohorská značená cesta – etapa z Dresdner Hütte k Sulzenau Hütte

SPOLKOVÁ ZEMĚ: TYROLSKO

OBLAST: STUBAITAL
POHOŘÍ: STUBAISKÉ ALPY

Start: Dresdner Hütte (2308 m)

Cíl: Sulzenau Hütte (2190 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Stubaiská vysokohorská značená cesta (Stubaier Höhenweg) je nádherná hřebenová cesta a je jednou z nejkrásnějších dálkových vysokohorských tras v Alpách. Vede po mohutném stubaiském horském hřebeni, který ve tvaru podkovy obklopuje údolí Stubaital a nabízí vzrušující zážitky a velkolepé výhledy.

Trasa propojuje 8 horských chat ve vlastnictví alpských spolků a vede překrásnou divokou krajinou. Stubaiská vysokohorská cesta patří mezi nejstarší alpské značené cesty, i když nikde přesně nezjistíte, kdy vlastně vznikla (dokonce ani v kanceláři horských průvodců v Neustiftu). Zajímavé je, že i když trasa vede v nadmořské výšce od 2100 do 2900 metrů, nikde nemusíte přecházet ledovce. Pouze občas půjdete v jejich těsné blízkosti, jako např. v této etapě.

Všechny horské chaty na trase jsou jednotlivě dostupné z údolí Stubaital (pouze Bremer Hütte z údolí Gschnitztal), tj. na Stubaiskou vysokohorskou značenou cestu lze nastoupit z kterékoliv chaty, stejně tak lze tuto trasu kdekoliv ukončit a sestoupit do údolí.

Ve starších průvodcích a knihách se můžete dočíst, že celá trasa je dlouhá 120 km, v těch novějších už se uvádí 100 km. Když sečtu všechny etapy včetně výstupu a sestupu  do výchozího i cílového bodu – městečka Neustift, napočítám 75 km. To ale asi není podstatné. Jisté je, že tato etapa (tj. z Dresdner Hütte na Sulzenau Hütte) měří 4,3 km, je na celé trase nejkratší a patří mezi 3 spíše lehčí úseky Stubaiské cesty (i když je v mapách i na směrovkách značena jako černá, tj. schwer).

Etapu začneme u Dresdner Hütte (2308 m) a vydáme se východním směrem po ukazatelích k chatě Sulzenau Hütte. Nejprve stoupáme mírným travnatým svahem. Postupně tráva mizí a terén se mění na kamenitý. Stoupání bude stále strmější a v některých příkrých pasážích se objeví ocelová lana, která zajišťují, aby cesta byla stále bezpečná. Když se vyšplháme na skálu nad Dresdner Hütte, začíná celkem pohodlná cesta ledovcovým kotlem k sedlu Peiljoch. Protože okolní skalní štíty poskytují v této části cesty trvale dostatek stínu, i v polovině léta je zde stále dost sněhu.

Když dojdeme do sedla Peiljoch (2672 m), přivítá nás zde množství kamenných mužíků. Ale především – zde se obrazně řečeno rozhrne opona a my můžeme obdivovat úžasné vysokohorské kulisy. Přímo před námi se rozprostírá ledovec Sulzenauferner, nad ním je nejvyšší vrchol Stubaiských Alp Zuckerhütl (3507 m). Pod ledovcem je ledovcové jezírko a z něj vytékající ledovcový potok. Ze sedla Peiljoch jsou vidět i vrcholy nedalekých Zillertalských Alp.

TIP 1: pod sedlem peiljoch je rozcestí, kde se zkušení alpinisté mohou vydat k sulzenau hütte náročnější cestou přes vrchol Grosser trögler (2902 m).

Ze sedla začneme opatrně klesat prudkým svahem serpentinami dolů. Pozor – na sněhu (který zde bývá i v létě) může být cesta nebezpečná a vyžaduje velkou opatrnost (trekové hůlky jsou zde velkým pomocníkem). Přibližujeme se k morénovému hřbetu, za kterým se skrývá krásné tyrkysové jezírko Blaue Lacke. V závěru klesání překonáme krátký zajištěný úsek (chodníček z kovových roštů v kolmé skalní stěně s lany k přidržení) a k Sulzenau Hütte (2190 m) už je to jen malý kousek.

Na chatě si můžeme odpočinout a dát si něco dobrého, výběr tyrolských specialit je veliký. Můžeme zde přespat, můžeme pokračovat další etapou na horskou chatu Stubaiské vysokohorské značené cesty – na Nürnberger Hütte nebo přes Sulzenau Alm sejít dolů do údolí.

 

tip 2: túru můžeme pojmout jako okružní, když auto necháme na parkovišti u grawa alm nebo těsně nad ním, autobusem dojedeme na konec údolí k mutterbergalm – zde začíná lanovka stubaier gletscherbahn. tou se dostaneme k dresdner H., odkud jdeme k sulzenau H. a přes sulzenau alm zpět k parkovišti. 

 


Mapa:

Etapa z Dresdner Hütte na Sulzenau Hütte:

Okružní trasa od Dresdner Hütte přes Sulzenau Hütte zpět k parkovišti/autobusové zastávce:

 


Parametry túry:

Dresdner Hütte – sedlo Peiljoch 90 min. (2,0 km, převýšení cca 400 m) 

Peiljoch – Sulzenau Hütte  90 min. (2,3 km, sestup cca 500 m)

Celkem doba chůze trvá cca 3 hodiny, urazíte 4,3 km, stoupáte pouze k sedlu Peiljoch asi 400 m a přibližně 500 m klesáte k chatě Sulzenau Hütte. 

—————————————————————————–

Pokud absolvujete túru od Dresdner Hütte přes Sulzenau Hütte a Sulzenau Alm až k parkovišti nebo autobusové zastávce (tip 2), je cesta dlouhá 8,5 km a trvá přibližně 4 až 4,5h. 

 


Fotografie z túry:

Dresdner HütteTuto stěnu musíme překonat...Zajištěné stoupáníChata Dresdner Hütte dole pod námi...Cesta k sedlu PeiljochPeiljochLedovec Sulzenauferner, pod ním ledovcové jezírkoDost sněhu i v červenci...Jezírko Blaue Lacke za morénouKrátký zajištěný úsekKousek před Sulzenau HütteSulzenau HütteSvačinaKlesání k Sulzenau AlmSulzenau AlmNávrat k parkovišti

Podobné příspěvky

Pohodová procházka na Kartnallhof

Jirka

Do ledovcového království kolem jezírka Blaue Lacke

Jirka

Stubaiské alpy (Stubaital): K chatě Nürnberger Hütte

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací