Alpyprovšechny.cz

Smaragdová cesta (Smaragdweg)

SPOLKOVÁ ZEMĚ: SALCBURSKO
OBLAST: PINZGAU
POHOŘÍ: VYSOKÉ TAURY

Start: Habach (850 m)

Cíl: Moa-alm (1410 m)


Charakteristika:

Náročnost
Atraktivita

Stručný popis trasy:

Tato trasa vede krásným údolím proti proudu potoka Habach, částečně lesem, částečně mezi pastvinami. Je to cesta nenáročná (přestože překonáme převýšení 560 m), bezpečná a úplně pro všechny, tj. i pro rodiny s malými dětmi. Podél cesty burácí divoký potok Habach, do něj se napojuje mnoho dalších potoků, z hor padají ledovcové vodopády, okolo se vypínají vysoké (až třítisícové) vrcholy hor. Nádherná alpská krajina národního parku Vysoké Taury (Hohe Tauern).

Cesta údolím Habachtal

Údolí Habachtal je světově proslulé zejména díky dlouhé historii těžby smaragdů. Dodnes se zde nachází naležiště těchto drahokamů, které bylo dlouho považováno ze jediné v Evropě. Později se objevila i další menší evropská naleziště, např. v Norsku, Bulharsku a Španělsku. Největší světová naleziště smaragdů jsou však v Kolumbii, Brazílii, Rusku a Zambii.

Smaragd je drahokamová odrůda berylu. Patří mezi nejcennější drahé kameny spolu se safírem, rubínem a diamantem. Pro smaragd je charakteristická sytě zelená barva, ale může mít i světle zelenkavou barvu se žlutými odstíny, někdy zelenou barvu s jemně modrým nádechech. V Česku se zatím bohužel žádný smaragd nepodařilo nalézt.

Údolí Habachtal je geologicky významným místem a je bohaté na mnoho dalších minerálů. Proto zde byla vybudována tématická stezka Smaragdweg, která Vám zajímavým způsobem představí toto údolí z pohledu geologie a mineralogie. Stezka je snadno dostupná pro každého a vede až k salaši Moa-alm. Kdo bude chtít, může si sám vyzkoušet rýžování smaragdů v okolí chaty Alpenrose.

Parkoviště Habachtal

Výchozí bod této túry je placené parkoviště Habachtal. K němu se dostaneme, když z cesty mezi Brambergem a Neukirchenem odbočíme směrem na obec Habach. Směrovky Vás už na parkoviště dovedou. Z parkoviště se vydáme značenou stezkou. Mírně stoupající cestou dojdeme za necelé dvě hodiny k první chatě – Enzian Hütte. Od této chaty je to kousek k Alpenrose Hütte, kde si můžete zapůjčit potřebnou výbavu k hledání smaragdů (lopatku, síto, kyblík). Každý má možnost najít si svůj kousek drahokamu. Komu se to nepodaří, může si smaragdy různé velikosti i kvality koupit u chaty Alpenrose nebo Enzian. Smaragdy se rýžují v malém potoce, který protéká splavenou morénou pár desítek metrů nad chatou Alpenrose. Potok teče až od samotného smaragdového dolu, který je ve výšce 2150 m. Kdo chce tedy zvýšit pravděpodobnost nálezu smaragdu, neměl by rýžovat hned u cesty, ale jít podél potoka. Čím výše, tím lépe…

Od chaty Alpenrose Hütte pak za pár minut dojdeme k salaši Moa-alm, kde pohodlná cesta širokým údolím končí. Dále pokračuje vysokohorská stezka k chatě Neue Thüringer Hütte (viz tip).

TIP: náročnější horalové mohou pokračovat až k horské chatě neue thüringer hütte. od salaše moa-alm k ní vede tzv. normální stezka nebo kratší, ale exponovaná stezka noitroi. Od této chaty je blízko jednoduchá třítisícovka – larmkogel (3017 m). Dá se dojít až k chatě neue Fürther hütte a přes ní do sousedního údolí hollersbachtal.

Zpět jdeme stejnou cestou. Pokud by někdo snad nechtěl jít pěšky, může se svézt tzv. Smaragdexpresem. Je to menší autobus, který několikrát za den jede po cestě podél pěší stezky z parkoviště Habachtal až k chatě Alpenrose.

Návštěvu údolí Habachtal v národním parku Vysoké Taury byste neměli vynechat – jedná se o zajímavou a atraktivní lokalitu a ať už máte v plánu vysokohorskou turistiku nebo hledání smaragdů, chybu neuděláte.


Parametry túry:

Parkoviště Habachtal – Enzian Hütte   cca 1:50 hod. (5,3 km, výstup 464 m)

Enzian Hütte – Alpenrose Hütte  cca 20 min. (1,2 km, výstup 70 m)

Alpenrose Hütte – Moa Alm  cca 10 min. (0,7 km, výstup 26 m)

Od parkoviště Habachtal k Moa Alm je to celkem 7,2 km s převýšením 560 m, doba chůze cca 2,5 hod. S cestou zpět ujdete celkem 14,4 km za přibližně 4,5 hod.


Mapa:


Fotogalerie:

Začátek SmaragdwegVyhlídková plošina nad potokem HabachEnzian HütteEnzian HütteAlpenrose HütteAlpenrose HütteRýžování smaragdůBoční vodopádyMoa AlmObčerstvení na MoaalmPokračování pro náročné...Konec širokého údolí, začátek cestu k Neue Thüringer HütteCestou zpět k parkovišti

Podobné příspěvky

Z městečka Krimml přes vodopády na Richter Hütte

Jirka

Medelzkopf – vrchol s výhledem na Weißsee a Rudolfshütte

Jirka

Okružní cesta nad lázněmi Bad Gastein

Jirka

K vylepšování obsahu a k analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie, které jsou sdíleny s partnery pro reklamu a analýzy. Prohlížíte-li naše stránky, předpokládáme, že s tím souhlasíte. Souhlasím Více informací